Furnitur Uluslararası Mobilya Tasarım Yarışması

mimarizm.com / 31 Ekim 2019
Türkiye Tasarım Vakfı tarafından İstikbal sponsorluğunda gerçekleşecek Mobilya ve Yemek Kültürü temalı, Furni-Tur Tasarım Yarışması: "Mobilyanın Geleceği, Gelecek Yaşam için Tasarla"nın son başvuru tarihi 20 Aralık.

2030’da Nasıl Yemek Yiyeceğiz?
Gündelik davranışlarımız, yaşam alanlarımız ve sosyal pratiklerimizle birlikte nasıl evriliyor? Hızla değişen yapma çevre, yaşam biçimleri ve dijital dünya, yaşam alanlarımızı ve kullandığımız ürünleri nasıl etkileyecek?

Varolan kültürel davranışları, yaşamları ve deneyimlerimizi iyi tasarlanmış ürünler ve nesneler ile iyileştirebilir miyiz? Küçülen yaşam alanlarında birden fazla ihtiyaca cevap verebilecek nesneler kurgulayabilir miyiz?

Daha iyi bir dünya geleceği için malzemesi, teknolojisi ve üretim yöntemi ile sürdürülebilir, geri dönüştürülmüş veya geri dönüştürülebilir nesneler tasarlayarak ekonomik ve ekolojik gelişmeye katkı sağlayabilir miyiz? Evrensel tasarım ilkelerini gözeten ve her bireyin yaşamını iyileştiren nesneleri nasıl ortaya çıkarabiliriz?

Furni-Tur Tasarım Yarışması; işlevsel, sürdürülebilir ve pratikliğin tanımını sorgulayan nesneler tasarlayarak bu soruların cevaplarını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu yılki yarışma teması, yemek yeme pratiklerine ve kültürüne odaklanıyor. Yarışma ile yemek yeme alışkanlıkları ile şekillenen yapma çevrenin mobilya ve nesnelerinin ortaya çıkarılması hedefleniyor.

Neden 2030?

Öngörülebilir ve tutarlı bir gelecek vizyonu için 2030 yılı seçilmiş. Hem günümüzdeki gelişmelerin 10 yıl sonra nerelere varabileceğini tartışmak, hem de yakın gelecekte bizi bekleyen problemlere ve yeni yaşayış tarzlarına şimdiden cevap verebilmek adına yakın ama bir o kadar da uzak bir tarihi belirlenmesi kararlaştırılmış.

İstikbal; tasarımcıları, mimarları, mühendisleri ve üretme motivasyonu olan herkesi Furni-Tur Tasarım yarışmasına davet ediyor. Bu yarışma ile yeni dünyanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek, gelecek deneyimlerinin kurgulandığı, işlevsel, evrensel tasarım ilkelerine uyumlu, sürdürülebilir malzeme ve teknolojilerinin uygulandığı; yaşama birimi ve mobilya odaklı tasarım fikirlerinin çalışılması beklenmektedir.

İçerik

Katılımcılardan yeni nesil yaşama ve yemek yeme alanları için mobilya tasarım fikirleri geliştirmeleri beklenmektedir. Gelecek yaşam kurgularının, teknolojinin ve dijital olanakların mikro ölçekte insan ve toplum yaşamını nasıl biçimlendirildiğini ve yeni davranışlara cevap veren çözümlerin nasıl tasarlandığını anlatan görsel ve yazınsal içerikler istenmektedir.

Yarışmada ele alınacak tasarımlar; sosyal hayata, çevresel konulara ve bunların günlük yaşam ve alışkanlıklar üzerindeki etkilerine yönelik bütünsel ifadeler içermelidir. Proje çıktıları bu ifadeleri yansıtacak tasarlanmış ürünler ve materyaller sunmalıdır.

Yarışmada kavramsal ve bağlamsal çerçeve kısıtlaması yoktur. Amaç gelecekte insan yaşamını şekillendirecek yapma çevrenin ve ürünlerin, yaratıcı zihinler tarafından ortaya çıkarılmasını sağlamaktır. Yarışmacılar tutarlı ve açıklayıcı bir düzlemde, tasarım kurgusunu etkileyen coğrafi konumu, toplumsal şartları, çevresel faktörleri, teknolojik gelişmeleri, mekansal kurguları ve sosyal konuları özgür iradesiyle belirleyebilirler. Katılımcıların projelerinde aşağıdaki konulara cevap vermeleri istenmektedir:

İhtiyaç ve Davranış Tespiti: Katılımcının hayal ettiği gelecek yaşam bağlamında tespit ettiği ihtiyaçlar ve problemler.

Tasarım ve Çözüm Stratejisi: Belirlenen ihtiyaçlara, problemlere, davranışlara yönelik çözüm stratejisi ve ürün.

Kriterler

- İşlevsellik
- Özgünlük
- Uygulanabilirlik
- Estetik görünüm
- Yenilikçi yaklaşım
- Tasarımın ana fikri

Katılımcıların tasarımlarını şekillendirirken adaptasyon, malzeme ve teknoloji kullanımı, uyumluluk ve ergonomi, evrensel tasarım, sürdürülebilirlik ve ekolojik yaklaşım gibi konulara dair çözümler sunması beklenmektedir.

Ödüller

Birinci Ödül: 30.000 TL
İkinci Ödül: 20.000 TL 
Üçüncü Ödül: 15.000 TL 
Mansiyon (3 Adet): Her biri 7.500 TL
İstikbal Özel Ödülü: 10.000 TL 
TTV Turkish Design Excellence Ödülü: 10.000 TL 

Yarışma Takvimi
Son Başvuru Tarihi: 20.12.2019 (Saat 23:59)
Sonuçların Açıklanması: 10.01.2020

Şartname ve detaylı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :