Kente Karşı İşlenen Suçlar Fotoğraf Yarışması: "Kalabalıkla Gelen..."

mimarizm.com / 16 Şubat 2016
Kent yaşamında kalabalığın yarattığı olumsuzluklara dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi 22 Nisan 2016.

Yarışmanın Amacı
Bilim yerine körleştirlen inancı, toplumsal yararlar yerine kişisel çıkarları savunan rantçı siyasetler, yıllardır uyguladıkları plansız ve kuralsız imar politikaları ile birlikte şehirlerdeki hayatı hepimiz için yaşanmaz bir hale getirmiştir.

Yetkililerin artık başıboşlukla demokrasiyi birbirine karıştırmayan ve kural dışı şehirleşmeye özgürlük tanıyan tüm politikaları terk edip şehirlerimizin dingin, taşmayan, uygar yerleşim yerleri olması için önlem almaları gerekir.

Kalkınma savıyla sürdürülen tüm uygulamalar, ülkemizde ne yazık ki toplumların ilerlemesini değil, rant ve oy potansiyeli amacını gütmüştür.

Kentlerimiz şehircilik bilimine aykırı, kalabalıkların dolup taştığı, insanların yerleşemediği, ağaçsız, yeşilsiz, parksız, beton yığınları ile dolu yerler haline gelmiştir.

Barışın bir türlü gerçekleşememesi sonucu çevre ülkelerden kaçan veya ülkemizde geçici süre için misafir edilen ancak daha sonra büyük kentlere doğru kontrol edilemeyen göçün sonucunda dilenmek zorunda kalan insanların yarattığı kalabalık sokaklarımızın güvenliğini ve huzurunu iyice bozmuştur. Şehirliler artık birbirine tahammülü olmayan, çabuk öfkelenen insanlara dönüşmüşlerdir. Hemşehrilik kavramı yok olmuştur.

Metro ve metrobüs duraklarındaki yığılmalar, caddelerdeki ve kavşaklardaki insan seli, belediyeler, hastaneler ve bunun gibi kamu hizmeti veren binaların önündeki insan kuyrukları, evsizlerin, dilenen kadınların, çocukların çokluğu, okullardaki 70 – 80 kişilik sınıflar ve artık yer bulunamayan şehir mezarlıkları...

İşte kalabalığın yarattığı bu duruma dikkatleri çekmek, farkındalık yaratmak için bu seneki fotoğraf yarışmasının başlığı "KALABALIKLA GELEN..." olarak saptanmıştır.

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yılki fotoğraf yarışması da projenin isim babası olan çevreci, gazeteci, mimar Oktay Ekinci anısına düzenlenmektedir.

Fotoğraf Gönderimi
"Kalabalıkla Gelen..." konulu Fotoğraf Yarışması"nın fotoğraf gönderme adedinde sınırlama yoktur. Yarışmanın son katılım tarihine kadar www.fotopya.com sayfası üzerinden yarışmaya her gün 1 adet fotoğraf gönderilebilir.

Gönderilecek yüksek çözünürlüklü fotoğrafın dışında, katılımcı 18 yaşının altındaysa okul kimliğinin taranmış halini kalabaliklagelen@gmail.com adresine göndermekle yükümlüdür.

Yarışma Takvimi
Son Gönderim Tarihi: 22 Nisan 2016, saat: 24.00
Jüri Değerlendirme Tarihi: 02-04 Mayıs 2016
Sonuçlarının Açıklanması : 20 Mayıs 2016 (Fotopya, CYDD)

Jüri
Nadir Ede Özel, Işık Üniversitesi / GSF Fotoğraf Bölümü
Sebati Karakurt, Hürriyet Gazetesi Fotoğraf Editörü
Ercan Arslan, Milliyet Gazetesi Fotoğraf Editörü
Akın Mısırlıoğlu, Fotopya Fotoğraf Sanatı Portalı Genel Koordinatörü
Burak Şenbak, Fotoğraf Sanatçısı

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :