İzmir Büyükşehir Belediyesi “Kemeraltı’ndan Kadifekale’ye - İzmir Tarihi Kent Merkezi” Ulusal Fotoğraf Yarışması

mimarizm.com / 25 Kasım 2020
İzmir Büyükşehir Belediyesi “Kemeraltı’ndan Kadifekale’ye - İzmir Tarihi Kent Merkezi” Ulusal Fotoğraf Yarışması'nın son başvuru tarihi 15 Ocak 2021.

Yarışmanın Konusu

Yarışma kapsamında; Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndan Kadifekale’ye uzanan ve kentin tarihi merkezi olarak nitelendirilen alan içindeki kültürel zenginliklerin fotoğraflanması istenmektedir. Kadifekale, Antik Tiyatro, Agora ve Roma Yolu gibi arkeolojik alanların yanı sıra; Kemeraltı Çarşısı, Basmane, İkiçeşmelik, Damlacık gibi tarihi dokunun yoğun olduğu bölgeleri gösteren fotoğraflar değerlendirilecektir. Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda bulunan hanlar, hamamlar, şadırvanlar, oteller, camiler, havralar, kiliseler ve meydanlar da fotoğraflanabilir. Ayrıca tarihi dokuyu içine alan insan, sokak yaşamı, meslekler ve zanaatkarlar da yarışma kapsamındadır.

Yarışmanın Amacı

Fotoğraf sanatı aracılığı ile İzmir Tarihi Kent Merkezi’nin tarihi ve kültürel zenginliklerinin belgelenmesi, amatör - profesyonel fotoğrafçılar ile gençleri tarihi alana çekmek, kentimize ait bir görsel bellek oluşturmak ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geleceğe dönük çalışmalarında fotoğraf sanatını kullanarak güzel bir miras bırakmaktır.

Kategoriler

A) 18 Yaş Üstü Kategori: “Fotoğrafçı Gözüyle İzmir Tarihi Kent Merkezi”

B) 18 Yaş Altı Kategori: “Gençlerin Gözüyle İzmir Tarihi Kent Merkezi”

Katılım Şartları

- Yarışmaya katılım ücretsizdir.

- Yarışma; jüri ve düzenleme kurulu üyeleri, TFSF Temsilcileri ve birinci dereceden yakınları ile haklarında TFSF tarafından verilmiş TFSF onaylı yarışmalara katılım kısıtlama kararı devam eden katılımcılar dışında herkese açıktır.

- Yarışmaya her fotoğrafçı en fazla en fazla 5 (beş) adet Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğrafla katılabilir.

- Fotoğrafın belgesel yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Fotoğraflara renk, keskinlik, kontrast, toz alma gibi bazı kabul edilebilir oranda dijital müdahaleler yapılabilir. Bu konuda jürinin kanaati esastır.

- Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj) ve HDR (High Dynamics Range) tekniği kullanılan fotoğraflar da yarışma dışında tutulur.

- İnsanlı veya drone vb. insanız hava araçlarıyla çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilir. Fotoğraf çekimi için insanlı veya drone vb. insansız hava araçlarının kullanımına ilişkin tüm izin ve sorumluluklar katılımcıya aittir.

- Yarışmaya gönderilecek fotoğrafların herhangi bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir. Fotoğrafın herhangi bir yarışmada sergileme almış, yarışma organizasyonları dışında sergilenmiş veya yayınlanmış olması ise yarışmaya katılım açısından engel teşkil etmemektedir.

- Ödül ve sergileme alan fotoğrafın; yarışmadan önce veya bu yarışmayla eş zamanda yapılan diğer bir yarışmada ödül aldığının tespit edilmesi halinde, katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

- Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından ve İzmir Tarihi Kent Merkezi’ni gösteren harita sınırları içinde çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması kural ihlali sayılır.

- Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.

- Yarışmaya gönderdiği fotoğraflar üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikleri yapan kişiler hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

- Kural ihlali yapan kişilere TFSF U/UA Yarışma Düzenleme Standartları Yönergesi 13. Madde’deki yaptırımlar uygulanır. Katılımcının ödülü iptal edilir; ödül, unvan ve kazanımları geri alınır. Bu durum diğer yarışmacıların sıralamasında değişiklik yapılacağı anlamı taşımaz; diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekir.

- Düzenleme Kurulu; ödül ve sergileme almayan fotoğraflar içinden, ilgili kategorinin sergileme bedeli kadar bir bedel ödeyerek satın alabilir. Satın alma yapılacak fotoğraflar da, ödül ve sergileme alan fotoğraflarla birlikte jüri üyeleriyle birlikte seçilecektir.

- Yarışma sonuçları https://www.izmir.bel.tr ve https://tfsfonayliyarismalar.org web sitelerinde ilan edilecektir.

Seçici Kurul Üyeleri

Coşkun ARAL Fotoğraf Sanatçısı, Gazeteci, Belgesel Yapımcısı
Mehmet GÖKYİĞİT Fotoğraf Sanatçısı, EFIAP/s, KKTC FODER Başkanı
İzzet KERİBAR Fotoğraf Sanatçısı, EFIAP Yusuf TUVİ Fotoğraf Sanatçısı, AFIAP
Birol ÜZMEZ Fotoğraf Sanatçısı

Ödüller

18 Yaş Üstü / Fotoğrafçı Gözüyle İzmir Tarihi Kent Merkezi

Birincilik Ödülü: 8.000 TL
İkincilik Ödülü: 6.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 4.000 TL
Mansiyon (3 adet): 2.000 TL
Sergileme (20 adet): 500 TL

18 Yaş Altı / Gençlerin Gözüyle İzmir Tarihi Kent Merkezi

Birincilik Ödülü: 3.000 TL
İkincilik Ödülü: 2.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 1.000 TL
Mansiyon (3 adet): 500 TL
Sergileme (20 adet): 200 TL

Ödül Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 15.01.2021 / 23.00 (TSİ)
Seçici Kurul Toplantısı: 20.01.2021
Sonuçların Açıklanması: 25.01.2021
Sergi ve Ödül Töreni: Daha sonra duyurulacaktır

Düzenleme Komitesi

Eser ATAK İBB - Genel Sekreter Yardımcısı
Ertan DİKMEN İBB - Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı
Gülben ÖZSOY İBB - Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Müdürü
Çağlayan Deniz KAPLAN İBB - Mimar
Mehmet YASA İBB - Restoratör / Fotoğrafçı

Şartname ve başvuru için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :