GREAT Startup Yarışması

mimarizm.com / 21 Temmuz 2014Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI), Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırımı desteklemek amacıyla yürütülen GREAT kampanyası kapsamında Türkiye'deki genç teknoloji şirketleri arasında ‘GREAT Startup' yarışmasını düzenliyor. Başvuru için son gün, 15 Ekim 2014.


Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu ve Ticaret ve Yatırım  Ajansı Orta Asya, Güney Kafkaslar ve Türkiye Genel Direktörü Leigh Turner, Birleşik Krallık'ın dünyanın en büyük ve en yenilikçi Bilişim ve İletişim Teknolojileri pazarlarından biri olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Bilişim ve İletişim Teknolojileri (BİT) sektöründe dünya lideri olan Birleşik Krallık, bu alanda devletin sağladığı destek ile Avrupa ülkeleri arasında yatırımcılara en cazip iş ortamlarından birini sunuyor. Birleşik Krallık'ın 58 milyar Sterlin büyüklüğündeki BİT sektörü yılda 930 milyon Sterlin tutarında Ar-Ge yatırımı çekiyor. Aralarında Microsoft, IBM, HP, Google, Facebook ve Intel'in de bulunduğu 100.000 BİT şirketine ev sahipliği yapıyoruz."Birleşik Krallık Hükümeti'nin, GREAT kampanyasını 2013 yılında başlattıklarını hatırlatan Turner, "Bilişim ve İletişim Teknolojileri de bu kampanyanın odaklandığı kilit alanlardan birisi. Bu açıdan GREAT Startup Yarışması'nı çok önemsiyoruz. Şu ana kadar gelen başvurulardan gördüğümüz kadarıyla üst düzey bir yarışma olacak. Bu projenin Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki BİT işbirliklerini de artıracağını umuyoruz" dedi. 

Türkiye'deki genç teknoloji girişimcilerini hedefleyen ‘GREAT Startup' yarışmasına Türkiye'de yaşayan, en az 1 yıl önce kurulmuş bir şirkette ana hissedarlardan olan, 40 yaşını geçmemiş bütün girişimciler başvurabilecek.


Kategoriler
- Kadın Teknoloji Girişimcisi
- Üniversiteli Genç Girişimci
- Anadolu'dan Teknoloji Girişimcisi
- Sosyal Teknoloji Girişimcisi
- Jüri Özel Ödülü

Jüri
Leigh Turner - Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu ve UKTI Türkiye, Orta Asya ve Güney Kafkasya Genel Direktörü
Daniel King - UKTI Küresel Operasyonlar Hızlı Büyüyen ve Gelişmekte Olan Pazarlar Başkanı 
James Tyler - Telecity Group International Ticaretten Sorumlu Başkan Yardımcısı
Ali Sabancı - Pegasus Havayolları CEO'su
Nevzat Aydın - YemekSepeti.com CEO'su
Canan Özsoy - GE Türkiye CEO'su
Sina Afra - Markafoni.com kurucusu
Ümit Boyner - Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi
M. Rauf Ateş - Capital, Ekonomist, Startup Business Genel Yayın Yönetmeni
Fatih İşbecer - Monitise Turkey CEO'su
İhsan Elgin - Girişim Fabrikası Kurucu Direktörü
Tuğrul Tekbulut - Logo Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı
Hasan Aslanoba - Angel Investor (Melek Yatırımcı) / Aslanoba Grubu Kurucusu

Değerlendrime Kriterleri
- Yeni bir ürün ve hizmeti fikrini geliştirme,
- Özgün bir iş modeli / iş fikri oluşturma, 
- Girişimcilik ruhu ve risk alabilme,
- Sürdürülebilir bir şirket stratejisi oluşturma,
- Geleceğe yönelik sağlam bir iş planı,
- Bulunduğu pazara hakimiyet ve kuruluştan bugüne büyüme hızı

Ödül
Türkiye'nin gelecekteki büyük teknoloji girişimcilerini ortaya çıkarmayı, desteklemeyi, başarı öykülerini paylaşmayı ve onlara global bir vizyon vermeyi hedefleyen GREAT Startup Yarışması'nda her kategoride ilk üç şirketin ismi kamuoyuna açıklanacak. Kategori birincisi olan şirketler ise risk sermayesi şirketlerinin katılımıyla gerçekleşecek Birleşik Krallık seyahatine katılım hakkı, Birleşik Krallık'a bir iş seyahati hakkı, Birleşik Krallık'ta iş kurmak isteyenlere danışmanlık/ilgili kişilerle tanışma ve Birleşik Krallık'ta iş yapmakta olan kişi ve şirketlerle tanışma/fikir alışverişinde bulunma olanağını kazanacaklar.

Başvuru için tıklayınız.


GREAT Kampanyası hakkında:
2012 yılında, dünyayı turizm, eğitim ve ticaret için Birleşik Krallık'a  gelmeye teşvik etmek için Birleşik Krallık'ın sunduğu fırsatları tanıtmak amacıyla hayata geçirilen GREAT kampanyası, Birleşik Krallık Hükümeti'nin en iddialı uluslararası pazarlama kampanyası niteliğinde. Kampanyanın Türkiye lansmanı geçtiğimiz yıl Mart ayında Bursa'da Uludağ Ekonomi Zirvesi sırasında gerçekleşmişti. Yabancı girişimcilere birçok kolaylık ve teşvik sunan Birleşik Krallık için Türkiye kampanya dahilinde büyük önem arz ediyor. Türkiye'deki markalar ve şirketler uluslararası ölçekte büyümek ve dünya markası olmak için büyük bir potansiyele sahip. Kampanya bu alanda tüm dünyada en iyi fırsatları sunan Birleşik Krallık'ta iş yapmak ve ticari ortaklıklar oluşturmak isteyen Türk şirketlerine fırsatları daha iyi anlatma ve bilinilirlik yaratma misyonunu da taşıyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :