Genç Araştırmacılara 'Le Corbusier Bursu' Şansı

mimarizm.com / 17 Mart 2008


Önümüzdeki eğitim öğretim yılı oılan 2008-2009 için Le Corbusier Vakfı(Foundation Le Corbusier), çalışmalarını Le Corbusier'in işlerine adayan dört genç araştırmacıya burs verecek.

Bu bursu kazanmak üzere başvurulan önerilerin temel olarak, şimdiye dek yeterli derinlikte araştırılmamış konu başlıkları veya perspektifleri içermesi gerekiyor. Daha önce etraflıca araştırma konusu olmuş başlıkların ise, çok disiplinli, karşılaştırmalı veya şaşırtmalı olabilecek özgün bir yaklaşımla ele alınması gerekiyor. Le Corbusier'in tüm çalışmaları, bu kapsamda ele alınabilecek: Yapılar, tamamlanmamış, proje olarak kalmış mimari veya kentsel projeler, mobilya, plastik sanatlar – resim, çizim, sergi materyalleri vb, yayınlanmış veya yayınlanmamış metinler/denemeler. Aynı zamanda mimarın ve işlerini anlamak/anlatmak gayesine hizmet eden her türlü biyografik araştırma da değerlendirme kapsamına alınacak.

Başvuranların 35 yaş ve altında olması ve güzel sanatlar, mimarlık, tarih, şehircilik, sanat tarihi, hukuk vb. bir dalda master veya doktora derecesinde çalışıyor olması gerekiyor. Katılımcıların bir araştırma laboratuvarında veya benzeri bir bilimsel fasilitede görev alması ise, tercih sebebi olacak.

Vakfın desteği için gönderilen söz konusu araştırma projesi önerisinin tam olarak bursun geçerlik kazanacağı dönemde ele alınacak olması da diğer bir ön şart. Adaylar, vakfın maddi desteği için yaptıkları başvuruda çalışmanın içeriği, araştırmanın belli bir açılımında söz konusu olacak spesifik ihtiyaçlar (gezi, materyal temini, ödenekler vs.) ve bunların neden gerekli oldukları konusunda jüriyi ikna etmeliler.

Burs başvurusu ise, araştırma projesinin metodolojisi, hipotezi, beklenen sonuçların doğası, özet bibliografya ve takvimi de kapsayan 20 sayfalık bir açıklama metni ile gerçekleştirilecek. Aynı zamanda adaylardan bir özgeçmiş, tamamlanmış çalışmaların listesi ile araştırmacı, öğretmen, danışman veya tanınmış kişilerden edindikleri iki adet referans mektubu bekleniyor.
Katılımcıların vakfı, söz konusu proje için başvurdukları veya almaya hak kazandıkları diğer her türlü maddi kaynaktan haberdar etmesi gerekiyor.

Bursun bedeli 10 bin euro olacak. Bu toplam meblağ ise şöyle taksim edilecek: Üçte biri kontrat imzalanması ile birlikte, diğer üçte biri ara süreç raporu sonucunda ve son kısmı ise final raporunun sunumundan sonra ödenecek. Son başvuru tarihi 31 Mayıs olan bursların sonuçları için öngörülen açıklama tarihi ise 30 Haziran 2008.

Detaylı bilgi için
tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :