“Bisiklet Şehri Konya” Fotoğraf Yarışması

mimarizm.com / 09 Ağustos 2022
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Bisiklet Şehri Konya” Fotoğraf Yarışması'nın son katılım tarihi 19 Ağustos 2022.

KONU

“Bisiklet Şehri Konya’da Bisikleti Seviyorum”

Bisikletin icadı günümüzden 200 yıl öncesine kadar dayanan bir teknolojiye sahiptir. Teknolojinin gelişmesi ile uzun mesafeleri kolayca kat edebilen insanoğlu her geçen gün ulaşım alanında ilerlese de bisikletten vazgeçebilmiş değil. Bisiklet, uzun ve masraflı bir bakım gerektirmemesi, hafif ve kullanışlı olmasıyla hala cazibesini korumaktadır. İnsan gücü ile çalışan bisiklet, motorlu ulaşım araçlarının yanında doğa ve çevre dostu bir araçtır.

Bisikletin yakıt tüketmemesi, trafik tıkanıklığı oluşturmaması, çevreyi kirletmemesi, karayolu araçlarına göre çok daha az yatırım maliyeti gerektirmesi, gürültü oluşturmaması gibi çevreye ve topluma birçok olumlu etkisi vardır.

Türkiye’de bisiklet konusunda öncü şehir konumunda olan Konya, Türkiye’nin 580 kilometreyle en uzun bisiklet yoluna sahip şehridir.

Bu bağlamda tüm fotoğrafçıları Konya içinde bisiklet temalı fotoğraflar çekmeye davet ediyoruz.

Konya’da bisiklet konusunda;

• Bisiklet yolları,

• Bisiklet tramvayı,

• Bisiklet taşınan otobüsler,

• Bisikletliler için trafik ışıkları,

• Bisiklet tamir istasyonları,

• Bisiklet bekleme istasyonları,

• Bisiklet empati eğitimi,

• Elektronik yönlendirme ve bilgilendirme ekranlarında bisiklet temalı paylaşımlar gibi birçok çalışma mevcuttur.

• Yarışma, Konya’da bisiklete dair tüm konuları kapsamaktadır.

AMAÇ

Fotoğraf sanatı aracılığı ile ‘ekonomik, çevreci, sağlıklı ve trafik tıkanıklığı oluşturmayan bir ulaşım aracı olan bisikletin kullanımını teşvik etmektir. Bu konuda bir farkındalık oluşturmak, kentiçi ulaşımda bisiklet kullanım oranını arttırmak ve şehrimizde mevcut olan bisiklet kullanım kültürünü daha ileri bir seviyeye taşımaktır. Ayrıca bizden sonraki nesillere daha temiz, daha yaşanılabilir ve daha sürdürülebilir bir dünya bırakmak için bisiklet kullanımını yaygınlaştırmaktır.

GENEL KATILIM KOŞULLARI

a) Yarışmaya katılım ücretsizdir.

b) Yarışma; amatör veya profesyonel, fotoğrafa meraklı 18 yaş ve üstü herkese açıktır. Konya Büyükşehir Belediyesi düzenleyici kurul üyeleri , temsilcileri ve Jüri üyeleri ile birinci dereceden yakınları (akrabaları) yarışmaya katılamazlar.

c) Yarışmaya her fotoğrafçı en fazla 4 (dört) adet Sayısal Renkli ve/veya sayısal siyah-beyaz eserle katılabilir.(Renkli ve/veya siyah-beyaz toplam 4 eser kabul edilecektir)

d) Daha önce ya da bu yarışmayla eş zamanlı yapılan bir yarışmada ödül almış fotoğraflar ile bu fotoğrafların kadraj farklılığı ve/veya bir kısmının kroplanmasıyla oluşturulan fotoğraflar ile renk değişiklikleri yapılarak üretilmiş fotoğraflar yarışmaya katılamaz. Fotoğrafın, yarışma sonucu sergileme almış ve fotoğraf yarışması organizasyonu dışında yayınlanmış olması ise bu yarışmaya katılım açısından engel teşkil etmez. Anılan fotoğrafın, bu yarışmadan önce veya bu yarışmayla eş zamanda yapılan herhangi bir yarışmada ödül almış olduğunun ortaya çıkması durumunda, katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

e) Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları gibi belgesel niteliğini bozmayacak şekilde kabul edilebilir oranda fotoğrafik müdahalelere müsaade edilir. Fotoğrafın belgesel yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Bu konuda jürinin kanaati esastır.

f) Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj), cep telefonu ile çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilmez.

g) Fotoğraf üzerinde tarih, isim, logo vb gibi işaretler bulunmamalıdır. Kenar boşluğu ve paspartu (çerçeve) olmamalıdır.

h) Yarışmacı kendine ait fotoğraf ile yarışmaya katılabilir. Yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi gösteren, değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan kişi hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

i) Fotoğrafın içeriğinde yer alan markalar, şirketler ve şahıslar rencide edilecek şekilde kompozisyon yapılamaz.

j) Kural ihlali yapan kişiler yarışmadan elenir, Katılımcının ödül ve/veya sergilemesi iptal edilir; ödül geri alınır ve yeri boş bırakılır. Bu durum diğer yarışmacıların sıralamasında değişiklik yapılacağı anlamı taşımaz; diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekir.

k) Düzenleme Kurulu isterse ödül ve sergileme kazanan ve satın alma uygulanan fotoğrafların üzerinde işlem yapılmamış asıl/ham dosyalarını katılımcıdan isteyebilir. Ödül ve sergileme alan ve satın alma uygulanan fotoğrafların hiçbir şekilde müdahale edilmemiş orijinal dijital dosyaları incelenmek üzere istenildiğinde yarışma kuruluna gönderilebilecek şekilde hazır olmalıdır.

l) Düzenleme Kurulu; ödül ve sergileme almayan fotoğraflardan belirtildiği sayıda fotoğrafı belirlenen bedeli ödeyerek satın alabilir.

m) Yarışma sonunda ödül ve sergileme kazanan eserler albüm kitap haline getirilecektir. Ekitap olarak web sayfasında yayınlanacak ve yarışmaya katılan herkese mail ile iletilecektir.

n) Düzenleme Kurulu;

• Uygun gördüğü koşullarda yarışmanın tamamının veya bir kısmının iptaline ya da ertelenmesine karar verebilir.

• İptal ya da erteleme durumlarında uygulanacak yöntemleri ve kuralları belirleme hakkına sahiptir.

• Sorunların ve belirsizliklerin çözümünde, gerekli görülen durumlarda şartnamenin kuralları, program değişikliği, değerlendirme, ödüllendirme dâhil her türlü değişikliği yapmaya, son katılım tarihinden bir hafta öncesine kadar yarışma web sitesi üzerinden bilgilendirmek koşuluyla yetkilidir.

o) Yarışmacıların yüklediği fotoğraflar bulut sisteminde yedeklenir ve jüri toplantısına getirilir. Değerlendirme toplantısı bilgisayar sistemi tarafından kodlanmış fotoğraflar üzerinden katılımcıya ilişkin hiçbir bilgi olmadan yapılır. Yarışma sonuçlandıktan sonra ödül, sergileme alan ve satın alınan fotoğrafların eşleştirilmesi yapılarak ilan edilir.

ö) Fotoğraflar jüriye tümüyle karartılabilir bir salonda/salonlarda; ultra HD 4K 3840x2160 piksel çözünürlüklü 42/55 inç bir veya daha fazla LCD TV/monitörde sunulacaktır.

p) Jjüri tarihinde; Jüri bir araya gelerek bir salonda toplanamaz ise değerlendirmeyi elektronik ortamda (online) puanlama sistemiyle yapabilecektir.

r) Yarışma sonuçları web bisiklet.konya.bel.tr / ve www.konya.bel.tr sitesinden ilan edilecek; ayrıca tüm ödül ve sergileme kazanan katılımcılara telefon ve/veya e-posta yoluyla bildirilecektir.

YARIŞMA TAKVİMİ

Yarışmaya Son Katılım Tarihi: 19.08.2022 saat 17:00 (TSI)
Seçici Kurul Toplanma Tarihi: 26.08. 2022
Sonuç Bildirim Tarihi: 05.09.2022
Ödül Töreni ve Sergi Tarihi: 16-22.09.2022 (Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Ödül töreni yeri, tarihi ve saati daha sonra duyurulacaktır.)

SEÇİCİ KURUL

Dr. Hasan GÖRGÜLÜ - Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı
Doç. Dr. Muammer ULUTÜRK - Akademisyen
Hasan DÖNMEZ - DHA Foto Muhabiri
Cengiz TEKSOY - Fotoğraf Sanatçısı (AFIAP)
Kerim ARI - Fotoğraf Sanatçısı (AFIAP) (Seçici kurulu en az üç kişi ile toplanır.)

ÖDÜL-SERGİLEMELER

Birincilik 10.000 TL
İkincilik 7.500 TL
Üçüncülük 5.000 TL

Mansiyon 2000 TL (3 Adet)
Sergileme 500 TL (En Fazla 36 Adet)
Satın Alma 500 TL (En fazla 20 Adet)

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :