NART Mitolojisi Dijital Resim Yarışması 2022

mimarizm.com / 03 Ağustos 2022
Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen, NART Mitolojisi konulu Dijital Resim Yarışması'nın son katılım tarihi 15 Ekim 2022.

Her yıl düzenlediği sanat yarışmaları ile toplumumuza kültürel dayanışma konusunda katkıda bulunmayı ilkesiyle hareket eden Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı, bu yıl CitySan sponsorluğunda düzenlediği ‘NART Mitolojisi’ konulu dijital resim yarışması ile hem sanatçılarımızı ulusal ve uluslararası platforma taşımayı ve sanatseverlerle buluşturmayı hem de kadim Kuzey Kafkasya halkları tarafından yüzyıllar öncesinden bugüne kadar taşınmış kültürel bir miras olan NART Mitolojisini günümüz teknolojisi ile buluşturarak daha görünür kılmayı amaçlamaktadır.

1978'de İstanbul’da kurulan Vakıf, bugüne kadar sayısı binleri bulan üniversite öğrencisine sağladığı eğitim bursları ve üniversiteler ile işbirliği yaparak düzenlediği ücretsiz eğitimlerle gençlerin geleceğe hazırlanmasına katkıda bulunmaktadır.

Tarih, kültür ve sanat alanında düzenlediği, konularının en yetkin isimlerinin konuşmacı olarak katıldığı seminerlerde çok sayıda konuğu ağırlayarak, toplumun kültür hayatına katkı sağlamaktadır.

Bugüne kadar çok sayıda araştırmacı, akademisyen ve öğrencinin yararlandığı geniş arşivinde, Kuzey Kafkasya ve Anadolu’nun tarih, kültür ve coğrafyasına dair 5000'den fazla kitap, harita ve belgeye ev sahipliği yapmaktadır.

Vakıf, 2022 yılında düzenlediği NART MİTOLOJİSİ DİJİTAL RESİM YARIŞMASI ile dünya kültürünün en önemli mirası ve zenginliklerinden biri olan Mitolojiyi bugünün dünyasıyla tanıştırmayı ve Nart Mitolojisini dünyaya armağan etmiş Kuzey Kafkasya’nın kadim halklarını tanıtmayı hedeflemektedir.

Nart Mitolojisi terimi Kuzey Kafkasya’da yaşayan kardeş halkların, kimi birbirine çok benzeyen, kimi birbirinden farklı motifler taşıyan mitolojik öykülerinin ortak adıdır. Yarışmacılardan, Nart Mitolojisinde adı geçen karakter veya karakterleri yer aldıkları hikaye anlatımı içerisinde canlandırmaları beklenmektedir.

Yarışmaya son katılım tarihi 15 Ekim 2022’dir ve yarışma sonucunda aşağıdaki ödüller verilecektir:

Birincilik Ödülü: 20.000 TL
İkincilik Ödülü: 12.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 8.000 TL

Mansiyon (3 kişiye): WACOM Intous Comfort Plus Medium CTL6100-B çizim tablet

Ayrıntılı bilgi ve katılım için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :