Bakırköy Cumhuriyet (Özgürlük) Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması

mimarizm.com / 09 Mart 2020
Bakırköy Cumhuriyet Meydanı ve kentsel uzantılarının tasarım potansiyellerinin değerlendirilmesinin amaçlandığı Bakırköy Cumhuriyet (Özgürlük) Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması'nın son teslim tarihi 27 Temmuz 2020.

Yarışmanın Amacı

Bakırköy Cumhuriyet (Özgürlük) Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması” ile yarışmaya konu olan alanın tasarım potansiyellerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu değerlendirme ile ekonomik, özgün ve nitelikli tasarım yaklaşımlarının, günümüz mimarisine ışık tutabilecek işlevsel ve yenilikçi çözümlerin öne çıkarılması, kentsel peyzaja çağdaş bir bakış sunan proje ve müelliflerin saptanması hedeflenmektedir. Çalışma kapsamında güzel sanatların teşviki, ilgili mesleklerin ve yan disiplinlerin gelişmesi, etik değerlerin yerleşmesi, ekiplerin uluslararası rekabet gücü kazanmalarına uygun ortamın sağlanması esastır.

Yarışmanın Türü ve Şekli

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 23. maddesi ile Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği doğrultusunda açılan yarışma; serbest ulusal, kentsel tasarım yarışmasıdır.

Yarışmanın Yeri ve Konusu

Yarışma alanı İstanbul ili Bakırköy ilçesi içinde yer alan Cumhuriyet Meydanı olarak anılan alan ve kentsel uzantıları olarak belirlenmiştir.

Yarışmanın konusu verilen sınırlar içinde kentsel tasarım projesi hazırlanmasıdır.

Yarışmaya Katılım Koşulları

- TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın şehir plancısı, TMMOB Mimarlar Odası’nın mimar, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası’nın peyzaj mimarı ve meslekten men cezalısı durumunda olmayan üyelerini ekipte bulundurmak.

- Jüri üyelerini ve raportörleri belirleyenler ve atayanlar arasında olmamak.

- Ekipte mimar, peyzaj mimarı ve şehir plancısı disiplinlerinin her birinden en az birer kişi bulundurmak.

- Jüri üyeleri (danışman, asli, yedek) ve raportörlerle bunların 1. dereceden akrabaları, ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak.

- Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmamak.

- Şartname alıp isim ve adreslerini katılım formu ile yarışma raportörlüğüne kaydettirmek (Ekipteki bir üyenin bu şartı yerine getirmesi yeterlidir).

- Yarışmayı açan idarede, yarışma ile ilgili her türlü işlemleri hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamak.

- Yarışmayı açan idare adına hareket eden danışmanlar ile bunların çalışanları arasında olmamak.

- 4734 ve 4735 sayılı kanunlar ile diğer kanunlardaki hükümler ve yönetmelikler gereğince geçici ve sürekli olarak kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanmış olmamak.

Yarışmaya katılmak isteyenler 80TL (Seksen Türk Lirası) karşılığında yarışmaya kayıt yaptıracaklardır.
Yarışma şartname bedelinin “BAKIRKÖY ŞARTNAME ÜCRETI” açıklaması ile idareye ait banka hesabına yatırılacaktır. Dekont, isim ve iletişim bilgileri ile raportörlük adresine e-posta yoluyla gönderilecektir. Yarışmaya kayıt için son tarih yarışma takviminde projelerin teslimi olarak belirtilen gündür.

Bu şartlara uymayanlar yarışmaya katılmış olsalar da tasarımları yarışmaya katılmamış sayılır ve isimleri yarışmaya kabul edilmeme gerekçeleriyle birlikte üyesi oldukları meslek odalarına bildirilir.

Yarışma Takvimi

Yarışmanın İlanı: 9 Mart 2020, Pazartesi
Sorular İçin Son Tarih: 16 Nisan 2020, Perşembe
Soruların Yanıtlarının İlanı: 20 Nisan 2020, Pazartesi
Yer Görme için Son Tarih: 8 Haziran 2020, Pazartesi
Projelerin Son Teslim Tarihi: 27 Temmuz 2020, Pazartesi
Posta ile Teslim Alım İçin Son Tarih: 29 Temmuz 2020, Çarşamba
Jüri Değerlendirmesi Başlangıç Tarihi: 8 Ağustos 2020, Cumartesi
Kolokyum ve Ödül Töreni: 14 Ağustos 2020, Cuma

Jüri Üyeleri

Danışman Jüri Üyeleri: Ekrem İmamoğlu (İBB Başkanı), Bülent Kerimoğlu (Bakırköy Belediye Başkanı), Mehmet Çakılcıoğlu (İBB Genel Sekreter Yardımcısı), Mustafa Fazlıoğlu (Mimarlar Odası Bakırköy Temsilcilik Başkanı), Ömer Yılmaz (İPA Yarışmalar Koordinatörü)

Asli Jüri Üyeleri: Enise Burcu Derinboğaz (Peyzaj Mimarı), Gökçer Okumuş (Şehir Plancısı, Mimar), Feride Önal (Mimar, Jüri Başkanı), Kaya Sönmezler (Mimar), Birge Yıldırım Okta (Mimar)

Yedek Jüri Üyeleri: Zeynep Hagur Sorguç (Peyzaj Mimarı), İlker İğdeli (Mimar), Jülide Alp (Şehir Plancısı)

Raportörler: Çetin Bayazit (İnşaat Mühendisi), Başak Çelik  (Mimar – İPA Yarışmalar), Gökhan Gül (İnşaat Mühendisi)

Raportör Yardımcıları: Büşra Berişbilal (Mimar), Muhammed Alp Gürbüz (Mimar), Serhat Ersin Mutlu (İnşaat Mühendisi), Melike Üresin (Peyzaj Mimarı), İzel Ece Yılmaz (İnşaat Mühendisi), Merve Nur Zeybel (Şehir Plancısı)

Ödüller

3 Adet Ödül (Eşdeğer): 100.000 TL
5 Adet Mansiyon (Eşdeğer): 30.000 TL

Şartname ve katılım belgesi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :