İstanbul Senin, Kent Mobilyaları Oyun-Rekreasyon Ürünleri Tasarımı Yarışması

mimarizm.com / 20 Ocak 2020
İstanbul’un daha nitelikli kentsel açık alanlara kavuşmasını hedefleyen, "İstanbul Senin, Kent Mobilyaları Oyun-Rekreasyon Ürünleri Tasarımı Yarışması"na proje teslim tarihi 16 Haziran 2020.

İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı olarak, "İstanbul Senin, Geleceğine Birlikte Karar Verelim" düşüncesinden ve yeni nesil belediyecilik anlayışından hareketle, kentsel yeşil alanlarımızı ve onların ayrılmaz parçaları kent mobilyaları, aydınlatma armatürleri, çocuk oyun grupları, döşeme kaplamaları vb. elemanları birlikte hayal etmek, birlikte tasarlamak, birlikte tartışmak ve birlikte hayata geçirmek isteniyor. İBB iştiraki İSTON İstanbul Beton Elemanları ve Hazır Beton Fabrikaları San. ve Tic. A.Ş.’nin katkıları ve işbirliğiyle gerçekleştirilen bu yarışma aracılığıyla, İstanbul’a ait kent mobilyaları ile oyun-rekreasyon ürünlerinin çağdaş̧, işlevsel ve yenilikçi çevre yaratılması anlayışı kapsamında elde edilmesini, güzel sanatların teşviki, kültür, sanat, bilim ve çevre değerlerinin rekabet yoluyla geliştirilmesini ve ilgili mesleklerin gelişmesi için uygun ortamın sağlanmasını amaçlanıyor.

Yarışma ile öncelikli olarak İstanbul’un daha nitelikli kentsel açık alanlara kavuşması hedefleniyor. Söz konusu hedef doğrultusunda çok daha geniş bir yelpazede sıralanabilecek kentlerin açık alanlarındaki donatılardan kent mobilyaları ve oyun-rekreasyon ürünlerinin tasarımı bu yarışmanın konusu. Söz konusu donatılar tek yarışma sürecinde ama iki kategoride ele alınmıştır.

Kategori I – Kent Mobilyaları

İstanbul’da birbirinden farklı karakterdeki her tür kentsel açık alanda kullanılmak üzere, kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak, kent mobilyası tasarımlarının elde edilmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, kullanıcıların açık alandaki ihtiyaçlarını karşılayan, nitelikli vakit geçirmelerine olanak tanıyan, bir yandan bireysel kullanıma cevap verirken bir yandan sosyalleşme ve paylaşımı destekleyen, kalabalık kullanım senaryolarına açık; kent dinamiği içindeki çağdaş, gündelik hayatın akışını kolaylaştıran, sorunlara çözüm olma odaklı; tekil veya çoklu olarak konumlandırılabilen ve/veya kombinasyonlar oluşturmaya izin veren, seri üretime uygun kent mobilyaları bu kategorinin konusudur.

Kategori II – Oyun-Rekreasyon Ürünleri

İstanbul’da kentsel açık alanlarda konumlandırılmak üzere; farklı yaş gruplarının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak fiziksel ve yaratıcı oyun, aktivite ve eğlence amacıyla, tüm çocuklar ve gençlere yönelik rekreasyon ürünleri tasarımlarının elde edilmesi hedeflenmektedir. 0-3, 3-6, 6-12, 12-18 yaş gruplarının bir veya birkaçı için öneriler geliştirilmesi beklenmektedir.

Bu ürünlerin, bireysel ve/veya grup olarak ve/veya birlikte oldukları yetişkinlerle (ebeveynler, bakım verenler, yaşlılar, gözetmenler) vakit geçirmelerine imkân veren; oyun ve aktivite ile birlikte hayal kurmaya, yaratıcılığa ve motor becerilerin gelişimine katkı sağlayan; kapsayıcı ve erişilebilir; bir yandan bireysel kullanıma cevap verirken bir yandan sosyalleşmeyi ve paylaşımı destekleyen; tekil veya türetmeye, kombinasyonlar oluşturmaya izin veren, seri üretime uygun ürünler olması beklenmektedir.

Yarışma Takvimi

Son Soru Sorma Tarihi: 14 Şubat 2020
Soruların Yanıtlarının İlanı: 17 Şubat 2020
Projelerin Son Teslim Tarihi: 16 Haziran 2020
Posta ile Teslim Alım için Son Gün: 18 Haziran 2020
Jüri Değerlendirmesi Başlangıç Tarihi: 24 Haziran 2020
Kolokyum: 4 Temmuz 2020

Katılım Koşulları

Bu yarışmaya endüstri ürünleri tasarımcıları ve TMMOB’ye bağlı odaların üyeleri bireysel veya ekip halinde katılabilirler.

- Yarışmaya katılmak isteyenler 50 TL karşılığında yarışmaya kayıt yaptıracaklardır.

Tasarımların Teslim Yeri

Yarışmacılar tasarımlarını “İBB Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Silahtarağa Mah. Silahtarağa Cad. Tekke Parkı İçi No:71 Eyüpsultan/İstanbul” adresine teslim edeceklerdir. Elden teslimler “Projelerin Son Teslim Tarihi” olarak belirtilen tarihte saat 17:00’a kadar alınacaktır.

Ödüller: Her iki kategori için aşağıdaki ödüller ayrı ayrı verilecektir. Ayrıca satın almalar için her iki kategori için ayrı ayrı kullanılmak üzere 20.000’er TL ayrılmıştır.

Birinci Ödül: 80.000 TL
İkinci Ödül: 50.000 TL
Üçüncü Ödül: 30.000 TL
Dördüncü Ödül: 25.000 TL
Beşinci Ödül: 20.000 TL
5'er adet Mansiyon (eşdeğer): 15.000 TL

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :