2012 Europa Nostra Kültürel Miras Ödülleri Başvurularınızı Bekliyor

mimarizm.com / 08 Ağustos 2011

Europa Nostra ve Avrupa Birliği tarafından her yıl düzenlenen "Avrupa Birliği Kültür Mirası Ödülleri / Europa Nostra Ödülleri", kültür mirası konusundaki bireysel çalışmaları ve ekip girişimlerini onurlandırmayı amaçlıyor. Ödül programının bu seneki son başvuru tarihi 01 Ekim...

Avrupa Birliği sınırlarından ibaret olmayan ödül programının geçerlilik kapsamı, yalnızca büyük ödüllere bir kısıtlama getiriyor. Yalnızca Avrupa Komisyonu Kültür Programı'nın bir parçası olan ülkelerde gerçekleştirilmiş projeler büyük ödüle aday gösterilebilecekler.

Ödül programının değerlendirme kriterlerinden biri, yapılan işin ve ön araştırmanın nitelikleri ve mükemmelliği… Diğer kriterler arasında ise sanatsal, kültürel, sosyal değerlere, ayrıca çevreye, özgünlüğe ve bütünlüğe gösterilen saygı yer alıyor. Ödül programı kapsamında değerlendirilecek örneklerin sürdürülebilirlik, yorumlama ve sunum, eğitim projeleri, finansman ve yönetim, sosyal sorumluluk gibi kavramlar ve başlıklar altındaki potansiyelleri de mercek altına alınacak.

Europa Nostra Ödülleri dört kategoride gerçekleştiriliyor:

- Koruma
- Araştırma
- Bireyler veya Organizasyonlar tarafından yürütülmüş hizmetler
- Eğitim, öğretim ve bilinçlendirme projeleri

Ödül programı kapsamında iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek değerlendirme kapsamında her kategorinin en iyilerini kapsayan en fazla altı proje, "Büyük Ödül"e layık görülecek ve 10 bin Euro'luk para ödülünün sahibi olacak.

Koruma, hizmet ve eğitim kategorilerinde değerlendirilecek katılımların yerel bir uzman tarafından Europa Nostra için inceleneceği ödül programının sonuçları, 15 Nisan 2012'de açıklanacak; ödül töreni ise Haziran 2012'de gerçekleştirilecek.


Detaylı bilgi için
tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :