2011 Europa Nostra Ödülleri Sahiplerini Buldu

mimarizm.com / 13 Haziran 2011
2011 Avrupa Birliği Europa Nostra Kültürel Miras Ödülleri, 10 Haziran Cuma akşamı, Amsterdam'ın tarihi konser salonu Concertgebouw'da yapılan ödül töreninde sahiplerini buldu. Europa Nostra'nın yıllık olarak gerçekleştirdiği Avrupa Miras Kongresi çerçevesinde, Hollanda Prensesi Margriet'in himayesinde Concertgebouw'da düzenlenen törene 1500'e yakın davetli katıldı.

Kazananlar ödüllerini; Eğitim, Kültür, Çokdillilik ve Gençlikten Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Androulla Vassiliou ile Europa Nostra başkanlığını yürüten ünlü tenor Plácido Domingo'nun elinden aldılar. Törende ayrıca, 2011 ödülünü kazanan 27 proje arasından üstün başarı ödülü "Grand Prix"ye değer görülen 6 proje açıklandı.  Avrupa Komisyonu Üyesi Androulla Vassiliou törende yaptığı konuşmada, tüm Europa Nostra ödül sahiplerinin kültürel miras alanında olağanüstü başarılara imza attığını ve kültürel mirasın korunmasında önemli bir rol üstlenen profesyonellerle gönüllülere ilham verdiğini belirtti. Vassiliou sözlerini şöyle sürdürdü: "Kültürel miras, Avrupa kültürel çeşitliliğinin ve ortak tarihinin temel öğelerindendir; geçmişimizi, bugünümüzü ve geleceğimizi bir araya getirir. Mahallelerin canlanmasına yardımcı olur ve farklı geçmişe sahip insanları birleştirir. Aynı zamanda da Avrupa'yı dünyanın en önemli turistik destinasyonlarından biri haline getirip, AB ekonomisine ciddi bir katkı sağlar."

Vassiliou'nun ardından söz alan Europa Nostra Başkanı Plácido Domingo ise, ödüle değer görülen başarılı örneklerin tüm Avrupalılara güçlü bir mesaj ilettiğini vurguladı ve; "Kültürel miras, Avrupa ekonomisi ve toplumsal bütünlüğü açısından başat bir role sahiptir. Ama bunlardan da önemlisi bireyin yaşadığı aidiyet, gurur ve mutluluk duygusudur" dedi. 

2011 Europa Nostra Ödülü'ne değer görülen 27 proje, 31 farklı ülkeden programa başvuran 140 yakın yarışmacı arasından seçilerek, Europa Nostra madalyası ile onurlandırıldı. "Grand Prix"ye değer görülen 6 proje ise, 10.000'er Euro ile ödüllendirildi. 2011 Europa Nostra üstün başarı ödülü "Grand Prix"ye değer görülen projeler şöyle sıralanıyor:

Kategori 1: Koruma


"Station Antwerpen Centraal" (Antwerp Merkez Garı), Antwerp / Belçika"Preindustrial buildings in Ademuz" (Ademuz'daki sanayi öncesi yapıları) / Sesga, Ademuz, Valencia / İspanya


 
"The Hackfall woodland garden" (Hackfall ormanlık alanı), Grewelthorpe, North Yorkshire / Birleşik Krallık


Kategori 2: Araştırma


"Architectural heritage of the buffer zone in the walled city of Nicosia" (Lefkoşa Yeşil Hattı mimari mirası), Lefkoşa / Kıbrıs


Kategori 3: Hizmet 


Szymon Modrzejewski, Uscie Gorlickie / Polonya


Kategori 4: Eğitim ve Farkındalık Yaratma


"Weald & Downland open air museum" (Weald & Downland açıkhava müzesi), Chichester, West Sussex / Birleşik Krallık


Europa Nostra Hakkında

Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu Europa Nostra, kendini Avrupa'nın kültürel mirasını korumaya adamış, 250 sivil toplum kuruluşu, 150 ortak örgütü ve 50 ülkeye yayılan 1500 kişisel üyeyi temsil etmektedir. Europa Nostra üç ana alanda faaliyet göstermektedir: Avrupa'daki en iyi kültürel miras uygulamalarını kutlamak, risk altındaki miras için kampanyalar yapmak ve kültürel miras için lobi çalışmaları.

Europa Nostra Ödülleri, 2002 yılından bu yana AB Kültür Programı tarafından desteklenmektedir. Kültür Programı çerçevesinde son 4 yıl içerisinde kültürel miras projelerine 26 milyon Euro mali destel sağlanmıştır.

Bu alanda maddi destek veren diğer AB tabanlı programlar arasında; 2007-2013 döneminde, kültürel mirasın korunması için 3 milyar Euro, kültür altyapısının geliştirilmesi için 2,2 milyar Euro, kültür hizmetlerini desteklemek için 775 milyon Euro para yardımında bulunan "European Regional Development Fund" (Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu) ile 1998'den bu yana 89 milyon Euro maddi destek sağlayan "EU Framework Programmes for Research and Technological Development" (AB Araştırma ve Teknolojik Gelişim Çerçeve Programları) yer almaktadır.

Europa Nostra ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.
Bu sene ödüle layık görülen diğer projeler için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :