VEN Mimarlık'a "Green Good Design" Ödülü

mimarizm.com / 09 Temmuz 2014


Dünyanın en iyi sürdürülebilir yeşil tasarım ürünlerini onurlandırmak amacıyla beşincisi düzenlenen Good Design Awards'u bu yıl Türkiye'ye VEN Mimarlık taşıdı.


VEN Mimarlık'ın 2013 yılında, T.C. Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı için hazırladığı proje, Amerika'nın saygın kurumlarından "The Chicago Athenaeum: Museum Of Architecture And Design and The European Centre For Architecture Art Design And Urban Studies" (Avrupa Mimarlık Sanat Tasarım ve Kentsel Araştırmalar Merkezi) tarafından düzenlenen Good Design Awards kapsamında, GREEN GOOD DESIGN ödülüne layık görüldü.Ulaştırma Bakanlığı projesi ayrıca, WAF 2013'te "Gelecek Proje / Ofis Yapısı" kategorisinde finale kalmayı başarmıştı.

Avrupa Merkezi Uluslararası Danışmalık Komitesi tasarım sektörü liderlerinin jüri üyeliğini üstlendiği ödül programında; ürün, program, kişi, çevre planlama, peyzaj ve mimari proje gibi farklı kategorilerde, 24 farklı ülkeden tasarımcılar ödüle layık görüldü. Bu yıl Türkiye'den ödül kazanan tek ofis VEN Mimarlık oldu.


Proje hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


Kazanan ürün ve projelerin yer alacağı sergi ve ödül töreni, Eylül ayında The European Center and The Chicago Athenaeum, Atina Müzesi'nde gerçekleşecek.


Good Design Awards hakkında:

"European Prize for Architecture", "International Architecture Awards" ve "Europe 40 Under 40" gibi dünyanın önde gelen ödül programlarını düzenleyen Avrupa Mimarlık Sanat Tasarım ve Kentsel Araştırmalar Merkezi ile Chicago Athenaeum Mimarlık ve Tasarım Müzesi tarafından 2009 yılından bu yana dağıtılan "Green Good Design Awards"; daha yaşanılabilir bir çevre için dünyanın dikkatini sürdürülebilir tasarımın önemine çekmeyi ve bu duyarlılıkla, mimarlık, peyzaj mimarlığı, kentsel planlama, endüstri ürünleri tasarımı ve grafik tasarım alanlarında yaratılmış projeleri ödüllendirmeyi amaçlıyor.

Eero Saarinen, Charles-Ray Eames ve Edgar Kaufmann Jr. tarafından 1950 yılında Chicago'da kurulan "Good Design™" markası, modern tasarımı daha geniş bir halk kitlesine tanıtarak benimsenmesini sağlamak amacıyla yaratılmıştı.


Önceki yıllarda Green Good Design Award kazanan Türk mimarlık ofisleri ve projeleri ise şunlar:

2012
- İTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi Projesi (Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs) | Cafer Bozkurt Mimarlık
- One & Ortaköy Konutları ve Alışveriş Merkezi (İstanbul) | Global Architectural Development (GAD)

2011
- Sinpaş Eco-Town (İstanbul) | EAA-Emre Arolat Architects
- İzmir Fuar Kompleksi (İzmir) | EAA-Emre Arolat Architects
- Ulus Belvedere (İstanbul) | Cafer Bozkurt Mimarlık

2010
- Maslak No.1 Ofis Kulesi (İstanbul) | EAA-Emre Arolat Architects
- Yalıkavak Konutları (Muğla) | EAA-Emre Arolat Architects
- Zorlu Center (İstanbul) | EAA-Emre Arolat Architects (konsept tasarım: Tabanlıoğlu Mimarlık işbirliğinde)


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :