Lilan Müzik Okulu

Gül GÜVEN / 03 Ocak 2012
Lilan Müzik Okulu

"İstanbul Koşuyolu'nda kızlarına özel bir müzik okulu yaptırmak isteyen Lilan Ailesi, inşaat aşamasının sonlarına doğru, inşa edilen cephenin müzik okuluna uygun bir görünüşe sahip olmadığını fark ederek konuyu bize danıştı. Ven Mimarlık'ın İstanbul'daki ilk serüVENi böylelikle başlamış oldu." diyen Gül Güven, 2011'de yirminci yılını kutlayan Ankaralı pratiğin İstanbul'daki İlk Yapı'sını Mimarizm okurları ile paylaşıyor:


"Lilan Müzik Okulu, Koşuyolu Caddesi üzerinde, bitişik nizam, zemin artı iki kat düzeninde, tipik bir yapı. Küçük ölçekte bir çalışma olmasına rağmen, 11 yıl önce Ven Mimarlık'ın İstanbul'da hayata geçirdiği ilk yapı olması nedeniyle değerli. Bu proje ile mevcut cepheye, bütçe ve süre kısıtlarına rağmen yeni bir yüz kazandırıldı. Varolan ve çok da müdahale edilmemesi istenen strüktür şüphesiz tasarımda etkili oldu.


 Ven Mimarlık projeyi devralmadan önceki cephe (solda) ve cephenin yeni proje tamamlandıktan sonraki hali (sağda).


"Ahşap, cam ve çelik ile oluşturulan saçak, çatıdaki istenmeyen betonarme saçağı gizlememizi sağladı. Binanın giriş katında piyano satışı yapılan bir dükkan bulunurken, yapının ve satış ofisinin girişine ortak bir platformdan ulaşılıyor. Bu iki birimin bütünlüğü, cephede devam eden saçak ile de destekleniyor. Bodrum kat, arka bahçe ile birlikte yaşayan, keyifli bir dans stüdyosu olarak kurgulandı; diğer katlarda müzik stüdyolarına yer verildi. Çatı arası ise idari ofis olarak değerlendirildi."Cephe tasarımı kararları sonucunda, mevcut kavisli cumba yıkılarak yerine, binanın işlevini göz önünde bulunduran bir tasarım yapıldı. Cephede cam, ahşap ve yalıbaskı malzemeleri kullanıldı. Ahşap elemanlar ile yapılan çalışma, cephedeki sadelik içinde kendini gösteriyor. Cumba üzerinde yer alan cam aydınlatma şeridi ise, akşamları çizgiselliği ile dikkat çekerken, renkli mozaik çalışması üzerinde yansımalar yaratarak binayı daha çekici kılıyor."


Proje Künyesi

Proje Adı:
Lilan Müzik Okulu
Proje Tarihi: 2000
Proje Bitiş Tarihi: 2001
İşveren: Lilan Ailesi
Toplam İnşaat Alanı: 300m²
Yapı Tipi: Eğitim
Yapım Türü: Betonarme
Fotoğraflar: Engin Kaban


Gül Güven
İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ndeki eğitimini 1984-1988 tarihleri arasında tamamladıktan sonra, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Restorasyon Anabilim Dalı yüksek lisans prgramından 1993 yılında mezun olmuştur. Ven Mimarlık'ı 07 Aralık 1991 tarihinde Ankara'da kuran Güven, halen aynı ofiste ulusal ve uluslararası birçok projeyle mimarlık serüvenini sürdürmektedir. YEM Tasarım Ödülü (2008), Fransız Kültür Merkezi (2008) ve Kayseri Adalet Sarayı'nda (2009) 1. ödül, Mersin Adalet Sarayı'nda (2007) 2. ödül olmak üzere, katıldığı yarışmalarda birçok derece elde etmiştir. 2003-2009 yılları arasında sırasıyla Hacettepe Üniversitesi ve Çankaya Üniversitesi'nde dersler veren Güven, çeşitli mimarlık ve tasarım seminerlerine, panel ve kongrelere katılmıştır. Ankara Adalet Sarayı ve Knauf proje yarışmalarında jüri üyesi olarak görev alan Gül Güven'in TMMOB, TSMD ve Konder üyeliklerinin yanı sıra Mimar Dergisi yayın komitesi üyeliği de bulunmaktadır.


VEN Mimarlık
1991 yılında Ankara'da kurulan ve çağdaş, yaratıcı tasarım üzerine yoğunlaşan VEN Mimarlık, ulusal ve uluslararası pek çok ödüle layık görülmüştür. Mimari, iç mimari ve restorasyon konusunda hizmet veren VEN'in üstlendiği çalışmalar; büyük ölçekli binalardan, iç mimarlık ve restorasyon projelerine kadar çeşitli yapıları kapsamaktadır. VEN, genç bir firma olarak geleneksel bilgelik ile çağdaş vizyon arasındaki dengeyi kurmayı hedefler. Projeleri birçok yayın ve sergide yer alan VEN, yüksek kalitede hizmet, uzman meslek servisi ve gelişmiş teknoloji takibiyle müşterilerinin hak ettiği hizmeti almasını amaçlamaktadır. Proje ve işveren birlikteliğinde doğru analiz ve tespit ile optimum sonuca gitmeyi ilke edinen VEN'in hedefi, mimari çevre ve müşterileri için en iyi çözümleri sağlamak; süreklilik ve yaşam kalitesini artırmak için çözümsel tasarıma önem vermektedir.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :