"Kent ve Dünya" Sergisi İstanbul'da

mimarizm.com / 11 Kasım 2014
"Kent ve Dünya" Sergisi

                    


Avrupa Mimarlık, Sanat, Tasarım ve Kentsel Çalışmalar Merkezi ile The Chicago Athenaeum Mimarlık ve Tasarım Müzesi işbirliğinde hazırlanan "Kent ve Dünya" başlıklı sergi, 11 Kasım'da TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nde açılıyor.

Sergi, 2014 Uluslararası Mimarlık Ödülleri ve 2014 Amerikan Mimarlık Ödülleri programı kapsamında değerlendirmeye alınan 150 eseri içeriyor. Kentin ve dünyanın geleceği konusunda sorgulayıcı bir tavır aldığı  ödül programı, toplam 36 ülkeden mimarlık, peyzaj ve kentsel tasarım projelerine yer veriyor.

New York ve Scottdale, Arizona'daki Frank Lloyd Wright Mimari Okulu'ndan mimar ve eğitimciler tarafundan seçilen binaları temsil eden 36 ulus ve kıtalar şu şekilde sıralanıyor:

Amerika Birleşik Devletleri, Antarktika, Avusturya, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Britanya,  Çin Halk Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore,  Gürcistan, Hindistan, Hollanda, İran, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Kanada, Lübnan, Maldivler, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Singapur,  Yunanistan, Tayvan, Tayland, Türkiye, Vietnam, Yeni Zelanda.

Asya'dan Güney Amerika'ya uzanan bu eserlerin çeşitliliğini paylaşmaktan mutlu olduklarını söyleyen The Chicago Athenaeum Mimarlık ve Tasarım Müzesi Başkanı Christian Narkiewicz-Lane , seçilen projelerin, bulundukları dokuya uyumlu olma ve sürdürülebilirlik konusunda duyarlılık gösterdiğinin altını çiziyor.

Açılış resepsiyonu 11 Kasım Salı günü 18:00 - 20:00 saatleri arasında gerçekleşecek olan "Kent ve Dünya" sergisi, 25 Kasım tarihine dek açık kalacak.

Eserler, İstanbul'daki ilk sergilemenin ardından, Eylül 2015'teki Chicago Mimarlık Bienali'ni de kapsayan bir dünya turuna başlayacak. 

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 


 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :