EAA'ya, 2011 MIPIM AR Future Project Awards'tan Çifte Teşvik Ödülü

mimarizm.com / 02 Şubat 2011

"Musheireb – Heart of Doha", Doha-Katar / mossessian & partners

Dohalıları tekrar kent merkezine çekmek amacıyla, büyük bir kentsel düzenleme projesine imza atan mossessian & partners'ın yenilikçi vizyonu onlara hem Büyük Ödül'ü hem de Karma Kullanım kategori birinciliğini getirdi.

Proje geliştiricisi DOHALAND için tasarlanan ve 48,865 metrekarelik bir alana yayılan "Musheireb – Heart of Doha" (Musheireb – Doha'nın Kalbi) projesi; konut, işyeri ve ticaret fonksiyonlarını içeren ve merkezi bir meydanı çevreleyen 9 binayı içeriyor.

Kentteki desantralizasyon eğilimini tersine çevirmeyi amaçlayan proje; majlis (meclis) ve iç avlu gibi, Katar'ın geleneksel mekan hiyerarşisini ve mimari mirasını referans alan öğelere yer veriyor. Isı konforu açısından pasif enerji stratejilerinin de benimsendiği projede, Körfez bölgesinde sürdürülebilir mimarlık için yeni bir referans yaratılması amacıyla LEED Altın sertifikayı hedefleyen bir öneri getirildi.

Körfez'de güncel bir vernaküler mimari yaratmaya çalışan projeyi takdirle karşılayan Seçici Kurul, gündelik hayata cevap veren bir ölçeğe ve geniş bir gölgelik alana sahip kamusal mekanı da olumlu buldu.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :