Avrupa Yapısal Çelik Derneği'nden Türk Projeye Ödül

mimarizm.com / 02 Ekim 2009
Avrupa Yapısal Çelik Derneği tarafından verilen (European Convention for Constructional Steelwork - ECCS) "Avrupa Çelik Tasarımı Ödülleri" sahiplerini buldu. 18 Avrupa ülkesinden birinci olarak seçilen projelerin Barselona'da gerçekleştirilen bir tören ile tanıtıldığı ödül programında, Türkiye'den ipi göğüsleyen proje ise Tuncer Çakmaklı Architects tarafından tasarlanan "Bursa Sebze, Meyve ve Balık Hali" oldu.

Her iki senede bir düzenlenen Avrupa Yapısal Çelik Ödülleri, mimarlık ve inşaatta yaratıcı ve fark sahibi çelik kullanımını desteklemek üzere gerçekleştiriliyor. Günümüzde strüktürel çelik çerçeve kullanımının "zarafet, sanat ve işlevi bir araya getiren sınırsız olanak sunduğu" fikrinden yola çıkılarak düzenlenen ödül programı, yapısal çeliğin düşük maliyet, dayanıklık, uzun ömürlülük, esneklik, dönüştürülebilirlik ve sürdürülebilirlik gibi özelliklerine de dikkat çekmeyi amaçlıyor.



Ödül programının 2009 ayağında onurlandırılan projelerden "Bursa Sebze, Meyve ve Balık Hali" ise, geçtiğimiz yıl kullanıma açıldı. Mimari tasarımı ve uygulama sorumluluğu Tuncer Çakmaklı Architects tarafından yürütülen projenin uluslararası jüri değerlendirmesinde, "çelik malzeme ve teknolojisinin özellikleri ile mimari tasarımın genel amaçları açısından uyumluluğu, özgünlük düzeyi, mimari çözümlerinin yenilikçilik özelliği, yapının algılanmasında çelik konstrüksiyon özelliklerinin abartısız okunabilirliği, simgesellik, çeliğin avantajını ortaya çıkarması, taşıyıcı sistem tasarımında rasyonel çözümler, yapının bulunduğu çevre ile uyumluluğu, fonksiyonellik düzeyi, uluslararası standartların uyum düzeyi" gibi özellikleri ile ödüle layık görüldüğü belirtildi.

Aynı zamanda dünyanın örnek alışveriş merkezlerini tanıtan "Malls and Departmant Stores" adlı kitabın içinde de yer alan Bursa Hali, toplam 304 bin metrekareye yayılan inşaatta 3 milyon 104 bin kilo çelik kullanımı ile tamamlanmıştı.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :