A' Design Award 2014-2015 Programı'ndan Türkiye'ye 72 Ödül

mimarizm.com / 30 Nisan 2015


Dünyanın en kapsamlı ve yaygın tasarım yarışması A'Design Award'un 2014-2015 dönemi sonuçları açıklandı. Türkiyeli tasarımcılar, uluslararası alanda 208 ülkeden 18.000'in üzerinde katılımın gerçekleştiği yarışmadan 72 ödülle döndü.


Merkezi Brüksel'de bulunan The Bureau of European Design Associations - BEDA (Avrupa Birliği Tasarım Ofisi)'nin desteğiyle ilki 2010 yılında düzenlenen A' Design Award yarışması; inovasyon ve tasarımın gelişmesiyle ülkelerin ekonomik rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Aynı zamanda kazanan tasarımlar için bir akreditasyon niteliği taşıyan yarışma, ürünlerin ve tasarımcılarının tanıtımlarına katkıda bulunuyor.

Sonuçların her yıl Nisan ortasında duyurulduğu A' Design Award yarışması, dünya çapında üstün tasarım, teknoloji ve yaratıcılığa sahip en iyi ürün, proje ve servisleri, tasarım ve yenilikte mükemmeliyet sembolü ile ödüllendiriyor.

Platin, Altın, Gümüş, Bronz ve Demir olmak üzere beş farklı ödül derecesinin bulunduğu yarışma programında; İyi Mekansal Tasarım (Mimarlık, İç Mekan, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Tasarımı), İyi Endüstriyel Tasarım (Ürün Tasarımı, Gereç Tasarımı, Araç Tasarımı ve Makine Tasarımı), İyi İletişim Tasarımı (Grafik Tasarım, Etkileşim Tasarımı ve Pazarlama Tasarımı), İyi Moda Tasarımı (Giyecek Tasarımı, Takı Tasarımı ve Ayakkabı Tasarımı), İyi Sistem Tasarımı (Servis Tasarımı, Tasarım Stratejisi, Kalite ve İnovasyon) ve Sanat ve Edebiyatta Başarı kategorileri yer alıyor.

Milano Tasarım Haftası kapsamında Como'da gerçekleştirilen ödül töreni ve ödüllü ürünler sergisi, ülkelerin tasarım haftalarında gezici sergi olarak yer alarak Çin, Hollanda ve Türkiye'de de sergilenecek.


Hakan Gürsu ve ekibi 16 ödülle bu yıl da birinci...

Uluslararası jüri bu yıl 83 ülkeden, 89 farklı tasarım disiplininden 837 çalışmayı ödüle değer buldu. Türkiyeli tasarımcılar ise yarışmanın 26 farklı kategorisinden toplam 72 ödülle döndü.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'yi tasarımda dünya ikinciliğine taşıyan ve 2014 yılında Uluslararası Tasarımcılar Derneği tarafından 'Yılın Tasarımcısı' ödülüne layık görülen Dr. Hakan Gürsu ve Designnobis ekibi, A' Design Award'da 16 proje ile 16 tasarım ödülü birden kazanarak, "En çok ödül alan tasarımcı" unvanını bu yıl da korudu.Designnobis'in ödüle değer görülen tasarımları:

Torchia Şarj ve Aydınlatma Ünitesi – Enerji Ürünleri, Altın Ödül
Lollypop Kalemtraş – Kırtasiye Ürünleri, Altın Ödül
Sistem Ölçüm Araçları – Mühendislik Tasarımı, Gümüş Ödül
Milko Kart Okuyucu – Kalite ve İnovasyon, Gümüş Ödül
Eco Barrow Elektrikli Ziraat Aracı – Tarım ve Balıkçılık, Gümüş Ödül
Tentative Acil Durum Çadırı – Toplumsal Tasarım, Gümüş Ödül
Parabosol Su Arıtma Sistemi – Çevreci Tasarım, Gümüş Ödül
Mini ST, El Aletleri Tasarımı, Gümüş Ödül


Wraparound Kablo Düzenleyici – Hediyelik Eşya, Gümüş Ödül
Eryiğit Hastane Yatağı – Medikal Cihazlar, Bronz Ödül
Scorpion Masa Lambası – Aydınlatma, Bronz Ödül
SASA Su Şişesi Ürün Grubu – Ambalaj, Bronz Ödül
SASA Damacana – Ambalaj, Bronz Ödül
Crocodile – Mutfak Gereçleri, Bronz Ödül
Elovan Elektrikli Karavan – Ulaşım Araçları, A' Design Ödülü
Panfold Kamp Tavası – Mutfak Gereçleri, A' Design Ödülü


ISVEA'nın marka gücü, tasarım odaklı oluşundan geliyor

Özgün tasarımları ile yapı sektöründe adından söz ettiren İtalyan markası ISVEA, esin kaynağını alev dalgalarından aldığı yeni tasarımı "Flamma" ile Banyo Mobilyaları ve Sağlık Gereçleri Kategorisi'nde Bronz Ödül'e layık görüldü. Genç tasarımcı Ömer Faruk Yakupoğlu'nun (Yatasarım) imzasını taşıyan Flamma, alev dalgalarının dansını çağrıştıran dış yapısı, geniş pürüzsüz yüzeyli yalın haznesi ve kullanım kolaylığıyla maksimum işlevsellik sağlayarak banyoları farklılaştırmayı amaçlıyor.İtalya'nın Como şehrinde düzenlenen törende ISVEA adına ödülü alan ISVEA CDO'su (Chief Design Officer) Ettore Giordano; "Ekip olarak İtalya'nın bu olağanüstü tasarım kabiliyetini Türk banyo kültürü ile birleştirerek en doğru, en kullanışlı ve uyumlu ürünleri ortaya çıkarmak üzere çalışıyoruz. Modern ve özgün banyo mekanları sunmak için değişik alan çözümlerine karşı işlevsel yaklaşımımız, bizi diğerlerinden ayıran en önemli farkımız. İtalyan tasarım anlayışına getirdiğimiz inovatif yaklaşım ile birlikte her zevke hitap eden, her banyoya uyarlanabilen, farklı alanlar için farklı çözümler sunabilen bir marka olduk. İşte bu nedenle çok fazla tasarlıyor ve durmadan üretiyoruz" dedi.


"Sampa Otomotiv ofisi yepyeni tasarımlar ortaya çıkarmamıza imkan verdi"

Tüm tasarım ve projelendirmesini gerçekleştirdikleri Sampa Otomotiv ofis binası ile İç Mekan, Perakende ve Sergi Tasarımı Kategorisi'nde Demir Ödül kazanan Gönye Proje Tasarım, ödülünü 18 Nisan'da İtalya düzenlenen törende aldı.

Şirket ortakları İç Mimar Gönül Ardal ve Mimar Yelin Evcen , aldıkları ödülle ilgili şunları söylediler:"Yarışmaya bu projeyle katılma sebebimiz, bizi en doğru şekilde yansıtmasıydı. Proje sürecinin en başından itibaren müşterimiz bize tam bir güvenle projeyi teslim etti. Projenin büyüklüğü nedeniyle tasarım anlamında özgürce yol alabileceğimiz bir hareket alanına sahip olduk. Ayrıca yüksek bütçeli bir proje olması, süreçte bize esneklik sağlarken, yepyeni tasarımlar ortaya çıkarmamıza da imkan verdi. Bina, dünyanın birçok ülkesinden gelen önemli misafirlerin ağırlanacağı bir mekan olarak tasarlandı. Bütün bu bileşenler bir araya geldiğinde ise gurur duyduğumuz ve tasarım anlayışımızı tam anlamıyla yansıtan ödüllü bir proje ortaya çıktı."

Dünyanın önde gelen markaları için yedek parça üretimi yapan Sampa Otomotiv'in ofis projesi için yenilikçi, dinamik, modern ve şık bir tasarım konsepti yaratıldı. Projede, geometrik ifadeler, farklı açılar ve temiz bitişli keskin hatlarla şirketin dinamizm ve yenilikçi bakışı vurgulandı. Aynı zamanda ahşap kaplamalı duvar, kolon giydirmeleri ve mermer zemin kaplamasının yanında karo halı ve lamine ahşap parke kullanımı ile sıcak bir atmosfer sağlandı. Tekstil tabanlı duvar kağıtları ile birlikte mobilya materyallerinde de tekstil ürünlerinin kullanılması bu atmosferin hissedilmesine destek oldu.


Uzun vadeli işbirlikleri ve uluslararası deneyim ödül getirdi

İç Mekan, Perakende ve Sergi Tasarımı Kategorisi'nde Demir Ödül alan bir diğer proje, iç mekanı DererOmay Mimarlık tarafından tasarlanan Genel Energy Merkez Ofisi oldu. Como'da gerçekleştirilen törende ödülü ofis kurucuları Batu Derer ve Emre Omay yetkililerden teslim aldı.Yurt içinde ve yurt dışında nitelikli projeleri hayata geçirmek amacıyla 2005 yılında Emre Omay ve Batu Derer tarafından kurulan ofis; mimari, iç mimari proje, proje yönetimi, kontrol ve uygulama alanlarında bugüne kadar 1 milyon m²'nin üzerinde projeyi hayata geçirdi.

DererOmay Mimarlık, uzmanlık alanları ticari yapılar, otel, konut, restoran, spa, ulaşım ve eğitim yapıları olmak üzere, gerçekleştirdiği birçok projede, yerli ve yabancı firmalarla uzun vadeli işbirliklerine imza attı. Firma ortakları, bu projelerde edinmiş oldukları tecrübeler doğrultusunda, konusunda uzman bir ekip ile insana ve doğaya saygılı, çağdaş ve farkındalık yaratan projelere imza atmayı hedefliyor.2014-2015 döneminde ödül değer görülen Türkiyeli tasarımcılar ve firmaların tam listesi ise şöyle:


Mimarlık, Bina ve Strüktür Tasarımı Kategorisi


Gümüş Ödül: Mila's Daphne Peninsula Mixed Use | Tasarım: Pırıl Kuğu İşcan Gürçağlar - Piril Kugu Architects


Mühendislik, İnşaat ve Altyapı Tasarımı Kategorisi

Gümüş Ödül: Connecting Eurasia Tunnel and Supporting Buildings | Tasarım: GMW Mimarlik Ltd. Sti | İşveren: Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. (ATAŞ)


İç Mekan, Perakende ve Sergi Tasarımı Kategorisi

Gümüş Ödül: Turkcell Lounge Lounge and events area | Tasarım: Önder Kul | İşveren: Turkcell Communication Services

Bronz Ödül: Connected Box Kids Room | Tasarım: Neslihan Pekcan - Pebbledesign

Bronz Ödül: Ipek University Preparatory School | Tasarım ve Uygulama: Craft312 Studio

Bronz Ödül: Kalekent | Tasarım: R. Semih Güven - RSG interior design

Bronz Ödül: PMTRT Istanbul Office | Tasarım: Önder Kul | İşveren: Philip Morris Sabanci Pazarlama ve Satış AŞ

Bronz Ödül: Regnum Carya Lobby | Tasarım: Murad Denizaltı - Arketipo Design

Demir Ödül: Sampa Automotive Head Office | Tasarım: Yelin Evcen ve Gönül Ardal - Gönye Proje Tasarım

Demir Ödül: S.I.S. Application Retail Shop | Tasarım: Ayhan Güneri | İşveren: Sport in Street / Ziylan Group

Demir Ödül: Genel Energy Head Office | Tasarım: Emre Omay ve Batu Derer | İşveren: Genel Energy

Demir Ödül: Sarp 46M Yacht Interior | Tasarım ve Uygulama: Sarp Yacht


Mobilya, Dekoratif Objeler, Ev Gereçleri Kategorisi

Bronz Ödül: Calma Credenza | Tasarım: Ayça Sevinç Tatlı

Bronz Ödül: Stretch Bench | Tasarım: Tülin Atamer Karaağaç | Üretim: Studio-34

Bronz Ödül: Infinity Side Table | Tasarım: Tülin Atamer Karaağaç | Üretim: Studio-34

Demir Ödül: Tiny Turtle Decorative Candle Holder | Tasarım: Elkan Nuri 


Arayüz ve Etkileşim Tasarımı Kategorisi

Gümüş Ödül: Vux Virtual User Experience | Tasarım ve Üretim: Arçelik A.Ş 

 


Banyo Mobilyaları ve Sağlık Gereçleri Kategorisi

Gümüş Ödül: Organic Design Set Ceramic Sanitaryware Set | Tasarım: Tolga Berkay | Üretim: Bien Seramik San. ve Tic. A.Ş

Gümüş Ödül: Crate Bathroom Furniture System | Fatih Mintaş - Artful Design Office

Bronz Ödül: Flamma Washbasin | Tasarım: Ömer Faruk Yakupoğlu (Yatasarım) | Üretim: Isvea Eurasia


Sosyal Tasarım Kategorisi

Gümüş Ödül: Tentative Post Disaster Tent | Tasarım: Hakan Gürsu - Designnobis

Demir Ödül: Smartpark System Proposal for Outdoor Playgrounds | Tasarım: Nimet Başar Kesdi - Nimet Basar Kesdi & Hatice S. Aydın


3D Baskı Formları ve Ürün Tasarımı Kategorisi

Gümüş Ödül: Cellular Table Coffee Table | Tasarım: Onur Özkaya | Üretim: Janusta

Diğer kategoriler için ilerleyiniz >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :