Lubetkin Ödülü 2013 Adayları Belirlendi

mimarizm.com / 25 Temmuz 2013

Birleşik Krallık Mimarlık Enstitüsü (RIBA) tarafından, AB sınırları dışında gerçekleştirilen en iyi uluslararası yapıyı ödüllendirmek amacıyla verilen Lubetkin Ödülü'nün 2013 adayları açılandı. Ödül programında finale kalan üç projeden ikisi güneydoğu Asya'da, diğeri ise ABD'de yer alıyor.

Dattner Architects ve Grimshaw'un birlikte gerçekleştirdiği Via Verde – The Greenway, New York'ta sürdürülebilir ve uygun fiyatlı bir konut geliştirme örneği ortaya koyarken; 2012 Lubetkin Ödülü sahibi Wilkinson Eyre'ın Singapur'da hayata geçirdiği Gardens by the Bay, 2 dönümlük kapalı bahçesiyle dünyanın en büyük iklim kontrollü serası olarak öne çıkıyor. Bir diğer güçlü aday Zaha Hadid ise listeye, Pekin'in merkezinde konuşlanan yeni alışveriş ve ofis kompleksi Galaxy Soho ile girmeyi başarıyor.


Via Verde – The Greenway, New York |  Dattner Architects ve Grimshaw


foto: David Sundberg


foto: David Sundberg


foto: David Sundberg


Cooled Conservatories, Gardens by the Bay, Singapur  |  Wilkinson Eyre


foto: Craig Sheppard


foto: Craig Sheppard


foto: Darren Soh


Galaxy Soho, Pekin 
 |  Zaha Hadid Architects


foto: Hufton Crow


foto: Hufton Crow


foto: Iwan Baan


Finalistleri değerlendiren RIBA Başkanı Angela Brady; "2013 Lubetkin Ödülü için yarışan üç aday da farklı kentsel sorunlara çözüm getiren son derece yenilikçi projeler olarak dikkat çekiyor" dedi. 

Lubetkin Jürisi'nde bu sene, RIBA'nın gelecek dönem başkanı Stephen Hodder, Alison Brooks, Meredith Bowles, Peter Clegg ve Tony Chapman yer aldı.

2013 Lubetkin Ödülü'nün sahibi, 26 Eylül Perşembe akşamı RIBA tarafından Londra'da düzenlenecek törende açıklanacak.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :