2009 Mies van der Rohe Ödülü, Oslo Operası ile Snøhetta'nın Oldu

bustler.net / 04 Mayıs 2009
Avrupa Komisyonu ve İspanya merkezli Mies van der Rohe Vakfı tarafından ortaklaşa verilen Avrupa Birliği Çağdaş Mimarlık Ödülü, daha popüler adı ile Mies van der Rohe Ödülü'nün bu yılki sahibi, Norveç Oslo'daki Norveç Ulusal Opera ve Bale Binası ile Snøhetta oldu.60 bin Euro'luk para ödülü ile Avrupa'nın en yüksek meblağlı mimarlık ödülleri programı olma özelliğini taşıyan Mies ve der Rohe Ödülü, aynı zamanda dünyanın da en prestijli mimarlık ödüllerinden biri. Her iki yılda bir dağıtılan ve geçmiş iki sene içerisinde gerçekleştirilen mimarlık üretimlerinin değerlendirildiği program kapsamında, bir de Yeni Nesil Mimar Ödülü verildi. Bu ödülün sahibi ise Hırvatistan Koprivnica'da konumlanan 46° 09' N / 16° 50' E Gymnasium projesi ile Lea Pelivan ve Toma Plejic yönetimindeki STUDIO UP oldu.2002 yılında gerçekleştirdikleri İskenderiye Kütüphanesi tasarımı ile geniş bir tanınırlık kazanan Snøhetta'nın Oslo Operası, Norveç'te geçtiğimiz 700 içinde inşa edilmiş en büyük ölçekli kültür merkezi olarak gösteriliyor.Yapının 36 bin adet taş parçasından meydana gelen eğimli çatısı,fiyorttan yükselerek kamunun, çevre sakinlerinin ve opera ziyaretçilerinin bina üzerinde yürümelerine olanak tanıyor; yapıyı kamusal bir strüktür olarak çevresine bir kez daha entegre ediyor. Bin odadan oluşan bina programı, iç mekanda Norveçli tekne ustalarının geleneksel teknikleri ile oluşturulmuş ahşap işçiliğini sergiliyor. Aynı zamanda bir dizi oda, çeşitli sanatçıların yapının strüktürel dokusuna eklemlenen iç mekan işleri olarak karşımıza çıkıyor. Bunlardan biri, 2007 Serpentine Galerisi'ne katkıda bulunan Olafur Eliasson. Eliasson, vestiyere hayat vermiş.Avrupa Eğitim, Gelişim ve Kültür Komisyonu'ndan Ján Figel, mimarlığın yaratıcılık ve yenilikçiliği bir araya getiren bir disiplin olduğunu belirterek, 2009 ödülünün sahibin işin, Avrupalı mimarlık yeteneklerine yatırım ve destekte bulunmanın ortaya koyduğu kazanca işaret ettiğini belirtti.

Ödül programının jüri başkanı Francis Rambert ise, Norveç Opera ve Balesi'nin "yalnızca bir bina" olmaktan öte olduğunu vurguladı. "Yapı kentsel bir mekan, şehir için bir hediye. Kentsel dokunun yenilenmesini sembolize eden bu yapı, kentin tüm enerjilerinin katalizörü olarak görülebilir."Projenin mimarlarından Tarald Lundevall ise şunları ekledi: "Snøhetta, Mies van der Rohe Ödülü'nü Avrupa'nın en prestijli mimarlık referansı olarak görüyor. Norveç Opera ve Balesi ile böyle bir ödüle layık görülmekten büyük onur duyuyoruz."

Mies van der Rohe Ödülü'nün teslim töreni, 28 Mayıs'ta Mies'in Barselona Pavyonu'nda gerçekleştirilecek. Gezici bir sergi Eylül ayında görücüye çıkarken, jüri tarafından seçilen işler –ödül sahibi proje, özel mansiyon, finalistler ve seçilmiş diğer işler- bir katalogda toplanacak.Mies van der Rohe Ödülü için açıklanan 2009 yılı finalistleri arasında İspanyol RCR Aranda Pigem Vilalta Arquitectes'in Barselona'daki "Kütüphane, Yaşlılar Merkezi ve Şehir Bloğu Merkez Bölgesi" projesi, Massimiliano Fuksas'a ait Strasburg Zenith Müzik Merkezi, Atelier Marc Barani'nin Nice Tramvayı ve 2008 WAF Ödülü'nün sahibi Grafton Architects'in Luigi Bocconi Üniversitesi ek yapısı yer alıyordu.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :