Starcity Outlet Renovasyon Projesi

mimarizm.com / 17 Nisan 2018
GVDS tarafından güncel ihtiyaçlara göre yeniden tasarlanan Starcity Outlet, müşteri trafiğini önemli oranda artırırken, mağaza karmasına da yeni markalar eklemiş. Ofisin kurucusu Görkem Volkan, AVM hizmet vermeye devam ederken hayata geçirdikleri renovasyon projesinin ayrıntılarını Mimarizm ile paylaştı.

Starcity Outlet'in ilk projesine ve yenileme ihtiyacının nasıl ortaya çıktığına dair bilgi alabilir miyiz? 

İstanbul, Yenibosna'daki Starcity Outlet Center 2010 yılında kullanıma açılmış. O zamanki mimari ve iç mimari projeler Öncüoğlu Mimarlık’a ait.

Bulunduğu lokasyon ve içerdiği dükkan karması ile benzerleri arasında oldukça popüler bir outlet olan Starcity, gelişen ihtiyaçlar, değişen müşteri kitlesi ve yeni yatırımcının/işletmenin talepleri doğrultusunda GVDS tarafından yeniden ele alındı. Bu süreçte zemin kotlarında oluşturulan açık hava meydan alanları, binaya eklenen/takılan açılabilir teraslar, cepheye eklenen video duvarı ve iç mekan tasarımının değişimi, yeme-içme katında oluşturulan özel lounge alanları projeye yeni bir soluk getirdi.

Starcity Outlet, GVDS

Starcity Outlet, GVDS

Daha önce benzer bir proje hazırlamış mıydınız?

Starcity Outlet, GVDS mimarlık ofisinin AVM iç mimarisi pratiğinde beşinci projesi. Son zamanlarda günün ihtiyaç ve trendlerini karşılamak adına, özellikle ticari yapılarda bir yenilenme ihtiyacı söz konusu. Bu ihtiyaç dahilinde, mevcut bir AVM’nin yenilenmesi bakımından bu proje bizim için de bir ilk oldu. 

Görkem VolkanGVDS kurucusu Görkem Volkan

İşverenle nasıl biraraya geldiniz?

Gencoğlu Grup ile daha önce Palladium Antakya projesinde birlikte çalışmıştık.

AVM’ler pek çok farklı fonksiyonu içeren, karmaşık bir altyapıya sahip yapılar. Böyle bir binayı renove etmek, yenisini yapmaktan daha karmaşık olabilir. İşverenin bu projedeki öncelikli talepleri nelerdi?

Bu konuya daha önce yazdığım bir makalede de değinmiştim. İnternet alışverişi, perakendenin ve fiziksel satışın alanlarını daralttı. Aynı şekilde, yeni konut tiplerindeki mutfak alanlarının küçülmesi ve sosyal hayatın dış mekanlarda karşılık bulması, yeme-içme alanlarına talebin artmasının önünü açtı. Bu ihtiyaçlar dahilinde, Starcity Outlet’in yeme-içme alanları yenilendi ve sigara içilebilir açık teras alanları mevcut binaya eklendi. 

Bunu haricinde, binanın ön giriş kotuna bölgedeki kullanıcı kitlesinin günlük trafiği arasında es vereceği açık bir meydan, arka cephe girişine ise bir çocuk oyun alanı konumlandırıldı. Açık ve kapalı otoparkların tasarımının yenilenmesi ile otopark kapasitesi de artırıldı.

Starcity Outlet, GVDS

Starcity Outlet, GVDS

Starcity Outlet, GVDS

Yenileme sürecinde referans aldığınız temel kriterler neler oldu?

Bu çok aktörlü işletmeyi tasarlarken iki büyük motivasyonumuz oldu. İlki, projenin uzun vadede korunabilmesi için işletmesel verimin olabilecek en yüksek değerde tasarlanması; ikincisi ise, işletmenin kullanıcılarla gireceği etkin iletişimin iki yönlü olabilmesi idi. Özellikle bölgede yaşayan kişilerin hayatında fayda sağlayabilmenin bir mimar olarak öneminin bilincinde olduğumuzu söylemeliyim.

Proje ve uygulama aşamasında nasıl bir süreç izlendi? 

En büyük başarılardan biri, projenin yaklaşık 10 ayda tamamlanmasıydı. Bu sırada AVM yaşamaya ve hizmet vermeye devam etti. Bilirsiniz, yaşayan bir ticari alanda proje üretirken çalışma saatleri oldukça kısıtlıdır. İyi proje ve şantiye yönetimi sayesinde kullanıcıları ve mağaza sahiplerini minimumda etkileyecek şekilde bu süreç sonlandırıldı. Burada uygulama işleri için Efe Mimarlık’a ve yönetim için Gökhan Bayrakdar’a özellikle teşekkür etmek isterim. 

Starcity Outlet, GVDS

Starcity Outlet, GVDS

Proje tamamlandıktan sonraki geri dönüşler nasıl?

Geri dönüşlerin iyi olacağını tahmin ediyorduk. İlk 6 ayda girişte %22 artış sağlandı, mağaza karmasına yeni markalar eklendi. Bu sürede bu mağaza ciro artışı gerçekten büyük başarı. Tabii bunda yatırımcının (Gençoğlu Grup) ve işletmenin (JLL) profesyonelliğini ve emeklerini de unutmamak gerekir.


İlgili İçerikler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :