Beyaz Ofis

mimarizm.com / 18 Şubat 2016
Strüktür tasarımı ile öne çıkan Beyaz Ofis projesini, mimarı Adnan Kazmaoğlu'ndan dinliyoruz.

Büyükdere Caddesi üzerinde Levent çeperinde yer alan arsanın çevresi çok kısa süre sonra dönüşecek küçük sanayi yapılarıyla çevrili. Yakınında da referans olacak nitelikte bir yapı olmamasından dolayı, tasarımı temel olarak çevreye röper veren dışa vurumcu özellikli bir kurguyla biçimlendirdik. Taşıyıcı çelik sistem brütalist bir tavırla binanın cephe elemanı gibi dışa vuruyor, imajla işlevi birleştiriyor. Binanın kavram, strüktür sistemi ve biçim olarak çevredeki yapılaşmadan ayırdedilmesini istedik. Eğimli cephe yüzeyleri, üçgen çelik çatkıları ve tasarımın bünyesinde olan aydınlatma elemanları ile ışıldayan bir yüzük taşı elde etmeyi hedefledik.

Bina yukarı doğru genişleyen büro katları, zemin ve bodrumda ticaret birimleri, sosyal tesis, otoparklar, çatıda çelik alüminyum pergolalı seyir ve dinlenme terasından oluşuyor. Kat düzleminde bütün mekânlar taşıyıcı engeli olmadığından bütüncül olarak ya da istenilen esneklikte bölümlenerek kullanılabiliyor.

Strüktür sistemi "shell and core"; dolaşım çekirdeği betonarme, döşemeler ve çeper taşıyıcılar yapısal çelik olarak düşünüldü. Kat bazındaki silikon cepheler içe çekilerek taşıyıcı çelik strüktürle aralarında çepeçevre güneş kırıcılık işlevi de gören french balkonlar oluşturuldu. Çapraz çatkılı çelik strüktür deprem tesirlerine karşı rijitlik sağlarken aynı zamanda binanın kimliğini tanımlıyor. Döşemeler, delikli putrel kirişler, trapez taşıyıcı levha üzeri karbon fiber donatılı ince beton olarak düşünüldü. Alternatif olarak döşemelerin izolasyonlu kompozit ahşap modüler panellerle ve asma tavan elemanlarıyla kombine edilerek, yükseltilmiş döşeme gerektirmeden bütün teknik ve büro donatısının bu boşluklu döşeme içinden geçirilmesi olanağı sağlandı.

Binanın temel, bodrum katlar, çekirdek betonarmesi dışındaki bütün yapısal elemanlarının dışarda endüstriyel olarak yapılır olması teknik, estetik rafinasyon, ekonomi ve inşai sürat getirecektir.

*Bu proje YAPI Dergisi'nin 410. sayısında yayımlanmıştır.


Beyaz Ofis - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :