Didim Amfi

mimarizm.com / 15 Eylül 2023
Orhan Ersan, Deniz Dokgöz ve Ferhat Hacıalibeyoğlu'nun, 5. Ege Mimarlık Sergisi ve Ödülleri'nde Yapı Kategorisi Ödül Adayı olan Didim Amfi projesi; deniz manzarasının algılanmasına ve kıyıdan esen rüzgarın kentin içine girmesine engel olmuyor.

Mimari Açıklama Raporu

Bir turizm ve kıyı kenti olan Didim sahip olduğu doğal değerlerin yanı sıra antik yerleşim yerlerine yakınlığıyla da dünya kültür turizminin ilgi çekici bir noktasıdır. Antik çağın ünlü filozoflar kenti Milet Didim’e 20 km uzakta bulunmaktadır. Antik dönemin en ihtişamlı tapınağı Apollon tapınağı Didim’in Batı Anadolu yönünden girişinde bulunmakta ve Milet’e kutsal yol ile bağlanmaktadır. Turizmden kaynaklı olarak yaz nüfusu önemli bir artış göstermektedir. Kent merkezinin güneyinde bulunan Altınkum Plajı’na 1,5 km mesafede, kıyıdan üst kotta bulunan Aytepe Caddesi’nin oluşturduğu yamacın tanımladığı alanın bir kısmı tasarım alanı olarak tarif edilebilir.

Amfi tiyatro parselin formuna uygun olarak genişleyen kısmına yerleştirilmiş, daralan kısımda ise otopark ve sosyal tesisler çözülmüştür. Sosyal tesis bloğu yol kotunun altında önerilmiş çatısı ise park alanı olarak kamusal boşluğa bırakılmıştır. Sanatçı kulisleri, prova salonları, ıslak hacimler amfinin altında çözülmüş ve gerekli yerlerde sosyal tesis ile bağlantısı sağlanmıştır. Aytepe Caddesi’nden bakıldığında sadece amfi tiyatro girişlerini tanımlayan düşey elemanlar algılanmakta ve diğer bütün yapısal elemanlar alt kotlarda yer almaktadır, böylelikle deniz manzarasının algılanmasına ve kıyıdan esen rüzgarın kentin içine girmesine engel olunmadığı bir sonuca ulaşılmıştır.

Vaziyet Planı


Didim Amfi - Çizimler - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :