Yeşilçam’ın Ana Mekanına Dönüş Sürecinde İnce Bir Kalp Sızısı

03 Haziran 2011


İsmail Dümbüllü Salonu

Beyoğlu, Yeşilçam'ın ana mekanı… TURVAK, Yeşilçam'ın belleğinin oluştuğu yere geri dönerken bu belleğin oluşumunda etkili olan sinemaların kapanması hakkında ne düşünüyorsunuz?Festivallerin ilk gerçekleşmeye başladığı ve çok büyük bir şevkle yaşandığı 80'li yıllarda en büyük keyfimdi Emek Sineması'nda film izlemek... Bu kentsel belleği yok olmasından çok bir travmaya benziyor, tabi bu benim bireysel fikrim… Bununla birlikte yaşamın gerçekleri bizim isteklerimizle her zaman örtüşmüyor; Bizim sinemamız Yeşilçam diye adlandırılıyor ama Yeşilçam sokakta bugün 1 tane bile yapımcı yok. Yani Yeşilçam Sokak bu anlamda tamamen terk edilmiş bir yer. Bence bu konuda belediyelerin bilinçli bir şekilde bir şeyler yapması, bu değerlere sahip çıkması gerekiyor. Ama Beyoğlu'nda Mart ayı içerisinde Demirören Holding'in alışveriş merkezi açılıyor. Demirören AVM'nin bulunduğu alan Saray Sineması'nın ve Saray Muhallebicisi'nin bulunduğu mekandır. Şimdi biz buraya yeni geldik, oturuyoruz. Şu meydana çıkıp da "Saray Muhallebicisi'ne, Saray Sineması'na bunu yapmayın" demek için şansımız olsa bile bunun sonucunu göremeyiz, çünkü elimizde böyle bir güç yok ama bir Büyükşehir Belediye Başkanının elinde bu güç var ve üstelik tamamen ailesine, kendisine ait bir nostaljiden vazgeçiyor. Evet, modern, çağdaş, yürüyen merdivenleri, alışveriş yapılacak yerleri, kafeleri olan bir mekan ama bütün bu bileşenler de Beyoğlu'nu Beyoğlu yapan şeyler… Bir Markiz, İnci Pastanesi, Emek Sineması, Sinepop ve Yeşilçam Sokak gibi… Bu tür yerleri dokuyu bozmadan muhafaza etmek gerekir diye düşünüyorum. Bu Beyoğlu'na hiçbir şey getirmez. Ben Beyoğlu'nda o yüz yıllık Vakko'nun bile kalmasından yanaydım. Vakko bile bana Beyoğlu esnafı gibi görünüyordu.


İsmail Dümbüllü Salonu

Biz müzemizden hiçbir şeyi çıkartmıyoruz. Çünkü her şey tek, birer adet… Onları böldüğünüzde muhakkak bir yerler eksik ve boş kalır. Yalnızca sinemanın 98. yılında Vakko ile ortak, 15 gün süren bir sergi gerçekleştirdik. Bunu Demirören ya da bu tip başka bir oluşum ile asla yapmayız.

Bu dokuyu korumamak bence kente yapılacak en büyük haksızlık, gerek merkezi gerekse yerel yönetimlerin zihniyetleri her şeyi para ve ranta çeviren kafaları bizi bu günlere getirdi. Ne kadar itiraz edersek edelim, göreceksiniz Emek Sinemasının bulunduğu o yapı adası da yeni bir Dermirören haline dönüşecek. Onunla da kalmıyor, son Yeşilçam Gecesi'nde Genco Erkal açıkladı, bizi direk ilgilendiren bir konu çünkü operetler dönemimizin en önemli tiyatrosu olan Karaca Tiyatrosu'da bir iş hanına çevrilmek üzereymiş…


Müze Müdürü Erol Şenel ile…
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :