Yavuz Özgül: "Zamanımızın çoğu, proje organizasyonu ile geçiyor"

09 Haziran 2009

Mimar Sinan Üniversitesi'nden mezunum ve Fores Mimarlık'ta mimari projeler ile ilgileniyorum. Serter Bey ile 2001'den beri çalışıyorum. Henüz öğrenci iken başladım buraya… Ama tabii arada kopukluklar oldu; arada girip çıktığım, askere gittiğim dönemler oldu. Bu arada başka bürolarda da belli projelerde çalışıyordum; sonra kendi okul projelerime dönüyordum. Sonra başka bir proje çıktığında da başka bir büroya geçiyordum. Dolayısıyla 7-8 sene geçmiş olmasına rağmen, devamlılık anlamında herhalde toplamda 3-4 yılım Fores Mimarlık'ta geçmiştir. Dönüp dolaşıp geldiğim yer de yine Fores Mimarlık oldu.

İş ilişkimizin en başlarında yarışma projelerine çok hevesli idik ve bu anlamda bir araya geliyorduk. Serter Bey ile de aramızda patron – çalışan ilişkisinden ziyade ağabey – kardeş ilişkisi vardır. Bu da kendinizi güvende hissetmenizi sağlıyor. Fores Mimarlık'a geri dönmemde etkili olan bir diğer şey ise, tasarıma da ağırlık verilmesi. Burada bir şeyi yalnızca yapmak için yapmıyoruz; altına imzamızı atabileceğimiz işler yapmak önemli bizim için.

Fores Mimarlık'taki zamanımızın çoğu, organizasyon ile geçiyor. Çünkü tasarım işlerinin "deadline"ı genellikle çok kısa oluyor. Bugün işi almak için teklif veriyorsunuz; belki bir ay sonra teslim etmeniz gerekiyor. Bu, çok büyük işlerde de böyle gerçekleşiyor. Dolayısıyla tasarım anlamındaki işleri büyük bir hızla çıkarmanız gerekiyor. Ama tasarıma başladığınız andan itibaren devamlı bir organizasyon yönetmeniz gerekiyor. Çalışmaların çoğunluğu da buna harcanmış oluyor.


Hoca ile Öğrenciyi Bir Araya Getiren Fores'in Öyküsü
Bir Mimarlık Bürosu Bir Akustik Firmasını Nasıl Doğurdu?
Çalışanlarından Team Fores
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :