Yabancı Gözüyle Beşiktaş

04 Kasım 2009


Fotoğraf: NY Times

Boğaz'ın Avrupa sahili boyunca ilerleyen ve İstanbul'un eski semtlerinden olan Beşiktaş,  uzun süredir mavi yakalı haleti ruhiyeye ihanet ediyor. Çünkü Beşiktaş'ın hareketli dükkanları, okulları ve vapur iskeleleri balıkçılara, iş saatleri dışındaki minibüsçülere, genç üniversite öğrencilerine ve Beşiktaşlı futbol meraklılarına ev sahipliği ediyor.

Ancak bölge –en azından bazı parçaları, Marc Jacobs, Jimmy Choo ve Jean-Georges Vongerichten gibi isimler ile yan yana konuşlanan sıkış tıkış manavlar ve köhne tekel bayileri ile gerçek anlamda kozmopolitleşiyor.


Akaretler'deki Marc Jacobs mağazaları. Fotoğraf: NY Times

Bu dönüşümün kalbinde ise, 19. yy'da sarayın çalışanları için lojman olarak inşa edilen iki blokluk bir yığın,"landmark" niteliğindeki bir dizi konut, yani tarihi Akaretler Sıraevleri yer alıyor. Burası yalnızca on sene önce sürekli değer kaybeden bir görüntü kirliliği idi. Fakat 2005'te müteahhit ve eski Beşiktaş Kulubü Başkanı Serdar Bilgili kompleksi satın aldı ve burayı, lüks daireleri, uluslar arası butikleri ve şık kafeleri ile İstanbul'un en "moda" mekanlarından birine dönüştürdü.

Yapılaşmanın kalbinde yepyeni W Hotel bulunuyor; zincirin Avrupa'daki ilk örneği. Aynalı yüzeyleri ile lobisi, kadife perdeleri ve renkli aydınlatması ile burası, "Gerçek Dünya İstanbul"un hayali seti olarak hizmet verebilir. Mekanın üçüncü katında ise Vongerichten'ın Spice Market'ı konumlanıyor. Pek de uzak olmayan bir noktada, etkileyici sahile yüzünü dönmüş olan Four Seasons Bosphorus… Mermeri bol bulan bu oteldeki fiyatlar, safi pahalı ile astronomik arasında değişiyor.


W Hotel. Fotoğraf: NY Times

Otelin 2008 Haziranı'ndaki açılışı öncesinde İstanbul sosyetesinden isimler, otelin denize sıfır terasında evlenmek için sıraya girmişlerdi. Düğünlere gelen konuklardan bazıları, hiç şüphesiz, tasarımcı imzalı çantaları ve ayakkabılarını bölgenin gösterişli yeni butiklerinden aldılar. Akaretler sırasında yer alan -bir değil- iki Marc Jacobs butiğinde sezonun "high-end" aksesuarları, Osmanlı İmparatorluğu taçlarındaki mücevherler gibi sergileniyor. Bloğun sonunda, diğer bir deve tüyü rengi konutun altında ise, sade bir siyah topuklu ayakkabının 400 Euro olduğu Jimmy Choo dükkanı yer alıyor.


Four Seasons Otel. Fotoğraf: NY Times
Ancak herkes ışıltılı yeni konuklardan büyülenmiyor. Yerli bir yemek yazarı olan Defne Koryürek, "Benim için Beşiktaş halen, son derece eski moda tavırlı, büyük ve lezzetli bir pazaryeri" diyor. Koryürek, kaymak servisi yapan küçücük bir yeri, eski "takılma" mekanlarından Kaymakçı Pando'yu tercih ediyor. Burada kadife bir perde olmayabilir; ancak müsait bir masa bulmak genellikle W'daki Spice Market'dan daha zor.


New York Times'dan...
Beşiktaş'ta Neler Oluyor, Beşiktaş'ı Neler Bekliyor
Beşiktaş, "Yerli"lerin Gözünden
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :