Roma Dondurmacısı'ndan Dinçer Yılmaz: "İstinye'de oturanlar için Beşiktaş'a gelmek, Beyoğlu'na çıkmak gibi bir şeydi"

04 Kasım 2009Beşiktaş Roma Dondurmacısı'nın sahiplerinden misiniz?


Hayır; burası arkadaşım olan Erdoğan Güler'in babasından kalma. Roma Dondurmacısı 1962 yılında kurulmuş. Ben ise doğma büyüme Beşiktaşlıyım.

Yıllar içerisinde Beşiktaş'ta sizin gözlemlediğiniz ne gibi değişiklikler oldu?

Öncelikle nüfus yoğunluğu arttı. Eskiye ait bazı yerler ortadan kalktı; örneğin açık sinemalar artık yok. Sahildeki çay bahçeleri de şekil değiştirdi. Eskiden burası, birbirini tanıyan insanlar ile doluydu. Şimdi doğal olarak bu da ortadan kalktı.İşler anlamında değişen bir şey var mı?

E, tabi işler iyi! Bu yoğun kalabalıkta nasıl olmasın? Üniversiteler var etrafımızda; Bahçeşehir açıldı mesela… Dershaneler var sonra. Bunlar da doğal olarak işlere olumlu yönde etki ediyor. Düşünün; şurada bir postane vardı zamanında –telefonun zor alındığı zamanlardan bahsediyorum, şimdi ise üç tane uluslar arası fast-food zinciri, yanlarında ise bir kahve dükkanı var. Bundan 15-20 sene önce açılsalardı, böyle iş yapmazlardı. Ama Beşiktaş her zaman bir çekim merkezi olmuştur. Örneğin İstinye'de oturanlar için Beyoğlu'na çıkmak gibi bir şeydir Beşiktaş'a gelmek…

Hiçbir zaman kendi içine kapalı bir yer değildi yani Beşiktaş…

Sahili ile, sinemalarıyla insanların gelmeyi tercih ettiği bir yerdi. Ama değişti. Her şey değiştiği gibi…

Bu öğrenci yoğunluğunda "Beşiktaşlı" olanlar azaldı mı?

Hala üç-dört kuşaktır yaşayan aileler var elbette. Onlara sorsanız, onlar da bu değişimden memnun değillerdir. Kalabalık işte!Beşiktaş zenginleşiyor mu?

İşletmeler bana aynı gibi görünüyor. Aynı marketten alışveriş yapıyoruz; Beşiktaş Balıkpazarı hep aynı. Bir çarşı açıldı burada; eski sinemaların olduğu yere. Bunu da zenginlik olarak mı düşünmek lazım, açıkçası bilmiyorum.

Sizce çarşı içindeki ve merkezdeki küçük-orta işletmeler, varlıklarını korumaya devam edecekler mi?


Beşiktaş sahip olduğu cazibeyi koruduğu sürece varlıklarını koruyacaklardır diye düşünüyorum. Burada Pizza Hut açıldı, başka ismini hatırlayamadığım bir dolu başka pizzacı daha. Ama kendi başına bir marka olan Pizza Pizza yıllardır hala var.


New York Times'dan...
Beşiktaş'ta Neler Oluyor, Beşiktaş'ı Neler Bekliyor
Beşiktaş, "Yerli"lerin Gözünden
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :