“Ülkedeki mükelleflerin hepsi vergisini düzgün mü ödüyor?”

25 Kasım 2011Beyoğlu ve civarındaki eğlence yerlerinin işletme sahipleri olarak Beyoğlu'nda bir "sandalye operasyonu" gerçekleşeceğini tahmin ediyor muydunuz? Böyle bir öngörünüz var mıydı?


Tarkan Yanar: Elbette vardı! Bu yılın başında örgütlenmemiz bünyesinde ve Beyoğlu genelinde on ayrı bölgede toplantılar düzenlendi. Bunu toplantılarda 300'e yakın esnafla bir araya geldik. Gündem maddelerinin aslında bir tanesi de buydu. Toplantılarda net olarak şunu söyledik: "İşgaliye bedellerinizi düzgün ödeyin; işgaliye ruhsatlarınızı zamanında yenileyin ve sınırlarınızı mümkün olduğunca ihlal etmemeye özen gösterin. Beyoğlu'nda kapı önünde servis yapılmasını engelleyen çalışmaları olabilir." Bunun yasal altyapısının hazırlandığını bildiğimiz için, karşı tarafa fırsat vermeyelim dedik. Mazeretleri olmasın. Kapıda hamutçunuz olmasın, insanları kolundan çekip almaya çalışmayın, müzik yayınınıza dikkat edin dedik. Elbette ki %100 kontrol mümkün değil ama böyle bir adımın atılacağını öngördük; yılın başında uyarılarımızı yaptık. Ama tabii ki yeterli olmadı.

İşgaliyelerin ödendiği doğru mudur? En azından çoğu işletmede ödenmiş miydi?

TY: Tabi, tabi. Ödemeyenler elbette vardı ama o da normal. Ülkede kaç tane vergi mükellefi var ki? Hepsi de vergisini düzgün mü ödüyor? Mutlaka aksama vardır.Peki mekanlara sokağa taşma sınırının çizilmesi hangi tarihe rastlıyor acaba?


TY: Bu uygulamadan yaklaşık üç ay önce başladı sokakların çizilmeleri… Zaten öncesinde yaptığımız bir toplantıda belediye bize "İşaret koyacağız" demişti. İlk başta kendileri de bilmiyordu nasıl yapacağını. Önce dediler ki, üstü bombeli çivi çakacağız. Sonra dediler ki boya yapacağız. Sonra ferforje falan filan… En son da bu beyaz boyalarda karar kıldılar. Onlar yapıldı ve biz de uygulamaya hiç karşı çıkmadık. Komşu olan dükkanların da birbirinin hakkına riayet etmesi için, suistimalin, haksız rekabet olmaması için…

Bu çizgiler korunmaya çalışıldı diyorsunuz yani.

TY: Evet, biz bu uygulamanın yanında yer almaya çalıştık.

Tahir Berrakkarasu: Özel düzeni oluşturdular, biz de ona göre uygulamamızı ve yatırımımızı yaptık. "Yaşasın; bu işi bitirdik" diye düşündük. Onlar ise dalga geçer gibi 15 gün sonra geldiler.

TY: 15 gün sonra her yeri kıra döke topladılar.


Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği ile 4 Ay Önce... Ya Sonra?
Murat Cemal Yalçıntan ile "Kentin Sahipleri Kimdir?"
Sandalyesizleştir(eme)diklerimizden misiniz?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :