"Üçüncü etap 120 günde tamamlanacak"

05 Ağustos 2011

Osmanbey'deki kentsel tasarım projesi üçüncü etap uygulamaların sonbahara biteceğini söylüyorsunuz. Şu anda çalışmalar hangi aşamada?

Evet, tüm çalışmaları 120 günde bitirmeyi planladık. Gündüz sadece orta döşeme granit taşlar yapılıyor, betonu ise gece döküyoruz. Önce kalıplar hazırlanıyor. Dükkanlara su girmeyecek şekilde hem altyapı hem de kaldırım detayları çözülüyor, gece ise beton dökülüyor. Esnaf sabah işyerine geldiğinde katkı maddeli beton prizini almış oluyor ve kaldırımda herhangi bir problem yaşanmıyor. Sadece bazı ara yollarda trafik işlemiyor. O da en fazla 8-10 gün sürecek. Şair Nigar Sokağı'nı 10 günde bitirdik.

Proje kapsamına giren sokaklar hangileri?

Üçüncü etap kapsamında yenilenen sokaklar; Rumeli Caddesi'nin arkasındaki Şair Nigar, Hacı Mansur, Kodaman, Madalyon, Kevser, Matbaacı Osman, Baytar Ahmet sokakları ile Bağ-Kur tarafındaki Samanyolu ve Dere sokaklarını kapsıyor.

Önce Şair Nigar Sokak'tan başladık, çünkü diğer sokaklarda iyi kötü bazı çalışmalar yapılmıştı ama bu sokağın alt tarafı park halindeydi ve yayalar geçemiyordu. Şair Nigar'la işimizin tamamen bitmesi için ikinci olarak, Ebekızı Sokak'a kadar olan Samanyolu Sokak bağlantısı ile Matbaacı Osman – Hacımansur bağlantısını yaptık. Ardından Hacı Mansur Sokak'a geçtik. Burada yağmur suyu drenajı olmadığından yağış doğrudan kanallara akıyor ve taşmaya neden oluyordu. Tamamen yeni bir drenaj sistemi kurduk. Bu çalışma da 10 günümüz aldı çünkü kablolara vs dikkat etmeniz gerekiyor. Altyapıyı yenilerken, ileride yolun çökmemesi için sadece kazdığımız yere değil, bordürden bordüre beton döktük.

Tüm çalışmaları gün gün takip edebiliyor musunuz?

Söküm dışında tüm çalışmaları takip ediyorum çünkü bu aşamadan sonra kotları ayarlamak gerekiyor. Bu bölgede yüzlerce dükkan var, birine bile su girerse kabul edilemez. Esnaf şikayetçi olmamalı. Şayet çalışmayı bitirdikten sonra bir detay hatası belirlenirse onu da gündüz gözüyle tespit edip söküyor ve baştan düzeltiyoruz.


 


Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Vasken Barın
Mimar Erhan İşözen
Şair Nigar Esnafı Uygulamaları Değerlendiriyor
Öncesi, Sonrası, Uygulama Safhası ile Osmanbey Sokakları
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :