Osmanbey Kentsel Tasarım Projesi ne vaadediyor?

05 Ağustos 2011

Günde 5 bine yakın yabancı alıcının toptan hazır giyim alışverişi için ziyaret ettiği Osmanbey, Şişli Belediyesi'nin kentsel dönüşüm projesi ile, sokak defilelerinin eksik olmayacağı bir moda merkezine dönüştürülecek. 

Şişli Belediyesi, kentsel tasarım çalışmalarının 3. etabını Osmanbey'de başlattı. Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) işbirliğiyle yürütülen proje ile bölgenin; sokak defileleri, moda günleri, otelleri, kafeleri ve restoranlarıyla hem alışveriş hem de açık hava yaşam merkezi haline dönüşeceği belirtiliyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Osmanbey'in, lüksün mabedi "New York'un 5. caddesi" gibi "toptanın 5. caddesi" olması hedefleniyor.

Şişli Belediyesi'nin çevre düzenlemesi çalışmalarıyla Osmanbey, sonbahara yeni yüzüyle girecek. Proje kapsamına giren sokaklar, Abdi İpekçi Caddesi'nde yapılan uygulamada olduğu gibi Bergama granitinden küp taşlarla kaplanırken; yaya kaldırımlarının yeşil diyabaz ve granit taşın birleşmesiyle daha estetik bir görünüm kazanacağı belirtiliyor. Özellikle Samanyolu, Şair Nigar, Kodaman, Baytar Ahmet, Hacımansur, Tuğrul ve Piyango sokaklarının, proje sonrasında ciddi bir değişim yaşayacağı ekleniyor.

Osmanbey Kentsel Tasarım Projesi kapsamında, yol düzenlemelerinin yanı sıra tarihi binaların restorasyonu yapılacak, diğer binalar ise yenilenecek. Reklam tabelaları ve klimalar kaldırılarak görüntü kirliliğine son verilecek. Bu değişimle birlikte bölge, toptan alışverişe gelenlerin alışveriş, rekreasyon ve ileriki dönemlerde konaklama ihtiyaçlarını karşılayabildiği bir merkez haline dönüşecek. Osmanbey'in çehresinin üç ay içinde değişmesi hedefleniyor. Bu sayede bölgedeki iş hacminin en az yüzde 20 oranında artacağı ve marka imajının yükseleceği öngörülüyor.


Mustafa Sarıgül: "Osmanbey, Türkiye'nin moda merkezi haline gelecek"

Geçtiğimiz yıllarda Halaskargazi, Rumeli ve Abdi İpekçi Caddeleri'nde uyguladıkları kentsel tasarım çalışmalarının 3. etabını Osmanbey'de başlattıklarını ilan eden Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, açılış töreninde yaptığı konuşmayı şöyle sürdürdü:"Kentsel tasarım projelerimizin ilkini Halaskargazi ve Rumeli Caddesi'ni kapsayan bölgede uyguladık. 2. etap çalışmalarımızla Abdi İpekçi Caddesi'ni yepyeni bir çehreye büründürdük. 3. etap Osmanbey'de başladı. Osmanbey Kentsel Tasarım Projesi; esnafımıza, tüccarımıza, moda tasarımcısına, emeğe, işçiye, ülke ekonomisine sahip çıkma, istihdam yaratma projesidir. Bu proje ile Osmanbey modacıları Paris ve Milano ile yarışacaklar. Osmanbey, Türkiye'nin moda merkezi haline gelecek. Önümüzdeki yıl, bu çalışmalarımızı 14 ayrı mahallede daha uygulamaya devam edeceğiz. Amacımız tüm Şişli'yi farklı bir çehreye büründürüp dünyadaki diğer kentlere model olmak."


Rakamlarla Osmanbey...

Proje tamamlandıktan sonra Osmanbey'in; moda günleri, kültür-sanat etkinlikleri ve alışveriş festivallerine ev sahipliği yapılması planlanıyor. İşte bölgenin ticari potansiyelini ortaya koyan birkaç rakam:

- Osmanbey'de 1.500'e yakın işyeri bulunuyor ve 500 bin kişiye istihdam sağlanıyor.
- Günde 5.000 kişi Osmanbey'i ziyaret ediyor. Bunların % 90'ı nitelikli turistlerden oluşuyor.

 


Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Vasken Barın
Mimar Erhan İşözen
Şair Nigar Esnafı Uygulamaları Değerlendiriyor
Öncesi, Sonrası, Uygulama Safhası ile Osmanbey Sokakları
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :