Moda Başkenti Adayı Osmanbey

Amber EROYAN / 04 Ağustos 2011
Şişli Belediyesi, kentsel tasarım çalışmalarının üçüncü etabında, toptan tekstil ticaretinin kalbi Osmanbey'e el atıyor. Sonbahara tamamlanması planlanan projeyi, uygulayıcıların ve kullanıcıların gözünden mercek altına aldık.

Şişli Belediyesi, kentsel tasarım çalışmalarının üçüncü etabında, toptan tekstil ticaretinin kalbi Osmanbey'e el atıyor. Haziran ayında ilan edilen ve sonbahara tamamlanması planlanan projeyi, uygulayıcıların ve kullanıcıların gözünden mercek altına aldık.

Çalışmaları bizzat takip eden Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı ve İmar Komisyonu Başkanı Vasken Barın, projenin teknik ve sosyal boyutunu aktarırken bir yandan da kentsel dönüşüm vizyonlarının ana hattını çizdi. Kentsel tasarım projelerinin altındaki esas fikrin kentsel dönüşüm olduğuna işaret eden Barın, keyfi bir dönüşümden yana olmadıklarının altını çizerken, yaratılacak artı değerden yine esnafın faydalanacağını kaydetti. 

İstanbul'daki pek çok kamusal alanların tasarımında imzası bulunan mimar Erhan İşözen de görüşüne başvurduğumuz bir diğer isimdi. Halen danışmanlığını yürttüğü Şişli Belediyesi'nin yaptığı çalışmaları destekleyen İşözen, kenti evrensel değerlere ulaştırmanın ise ancak yurttaşların katkısı ile sağlanabileceğinden dem vurdu.

Sokağın iyileştirilmesi konusunda daha önce de bazı talepleri olduğunu belirten Şair Nigar esnafı ise, Osmanbey Kentsel Tasarım Projesi'nin geç de olsa hayata geçirilmesinden memnun ama görsellik ve yaya konforuna ilişkin bazı maruzatları var...

Tekstil toptan satış merkezinden moda merkezine terfi etmesi planlanan Osmanbey nasıl bir dönüşüme şahit olacak? Esnaf tamamlanan uygulamalar hakkında neler düşünüyor? Şişli'nin çehre değiştirecek diğer mahalleleri hangileri? Tüm bu soruların yanıtı ve daha fazlası Ağustos ayı boyunca "Kentin Tozu"nda...


Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Vasken Barın
Mimar Erhan İşözen
Şair Nigar Esnafı Uygulamaları Değerlendiriyor
Öncesi, Sonrası, Uygulama Safhası ile Osmanbey Sokakları
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :