Topkapı Şehir Parkı

04 Eylül 2008

Büyükşehir Belediyesi Projeler Daire Başkanlığı, İstanbul'un tarihinde önemli bir yere sahip olmasına karşın, yıllarca süren ihmal sonucu istenmeyen görüntülere sahne olan ve kent içi fonksiyonelliğini yitiren Topkapı ile civarının düzenlenmesi amacıyla Topkapı Şehir Parkı Projesi'ni hazırladı.

 

Anıtlar Kurulu tarafından 10 Temmuz 2001 tarihinde onaylanan proje için çalışmalara başlayan Büyükşehir Belediyesi, bu proje çerçevesinde daha önce başladığı altyapı çalışmaları ile ulaşım altyapısını revize etti.

 

Eski Trakya ve Anadolu otogarlarının bulunduğu sahayı bütünlük içinde ele alan ve güneyde İstanbul kara surlarına bitişik, kuzeyde D-100 karayoluna cepheli, batıda Merkez Efendi Mezarlığı'na, doğuda ise Topkapı Mezarlığı'na kadar uzanan Topkapı Şehir Parkı Projesi, toplam 354 bin metrekarelik alanda uygulandı.

 

Şehir Parkı'nda neler var?

 

Proje kapsamında, eski Anadolu ve Trakya otogarları bölgelerinde 180 bin metrekarelik peyzaj, ağaçlandırma, bitkilendirme ve çimleme işleri yapıldı. Her iki bölgedeki 64 bin metrekarelik alanda, toplam 500 minibüs ve 1500 araç kapasiteli 2 adet 4 katlı yeraltı otoparkı inşa edildi. Otoparkların üzerine de 3 bin 300 metrekare ve 9 bin metrekare alana sahip 2 adet spor alanı (mini futbol, basketbol vs) yapıldı. İki adet 400 metrekare alanlı, çok fonksiyonlu çocuk oyun sahası, eski Trakya Otogarı bölgesinde en az 2 bin metrekare büyüklüğünde panoramik resim izleme binası, Takkeci İbrahim Ağa Camii çevresinde eski İstanbul mimarisiyle 14 adet tek katlı el sanatları çarşısı, katlı otopark çıkışlarında alışveriş birimleri, bekleme durakları ve kafeteryalar inşa edildi.

 

 

Millet Caddesi'nden surlara girişlerde yaya yeraltı geçişi ve bu geçitlerde alışveriş birimleri, Millet Caddesi-Cevizlibağ yolu üzerindeki yeraltı geçidinin ve katılım yolunun genişletilmesi, Millet Caddesi ile Mevlana Kapı-Edirne Kapı kesişme noktasındaki diğer karayolları ile çevrelenmiş alanda havuz ve havuzun altında da 1400 metreküp su kapasiteli su deposu yapıldı. Proje çerçevesinde ayrıca, gezinti, koşu ve yürüyüş yolları, rekreaktif amaçlı günübirlik tesisler, piknik ve sergi alanları, gösteri izleme yamaçları, oturma ve dinlenme alanları ile yeraltı tuvaletleri yapıldı, aydınlatma sistemleri kuruldu.

 

60 milyon dolarlık kamulaştırma

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, proje çerçevesinde bugüne kadar 160 bin metrekarelik alanı kamulaştırarak, bunun karşılığında 45 milyon dolar ödedi. Belediye, kamulaştırma işlemleri devam eden parseller için de 15 milyon dolar ödeyecek.

 

Daha önce hizmete alınan Topkapı Kavşağı için 2001 yılı birim fiyatlarıyla 13 trilyon lira harcayan belediye, Topkapı Şehir Parkı Projesi'nde 20 trilyon lira harcadı. Resmi açılışın, bir kaç ay içinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.


Feshane Etkinlikleri Kente Yayılıyor
Bayrampaşa Cezaevi Etkinlik Alanı Oldu
Tarihi Meydanda Açıkhava Şenlikleri
Şehir Plancısı Gözüyle Kent ve Ramazan
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :