Kentte Ramazan Şenliği Var!

Aslı ELİTSOY / 04 Eylül 2008
Ramazan, aynı zamanda geleneksel kültürün devam ettirildiği bir zaman dilimi. Bu da ancak kent içinde, insanların bir araya gelebildiği mekanlarla oluyor.

Her sene mutlaka "nerede o eski Ramazanlar" muhabbeti yapıldığına şahit oluruz. Aslında serzenişte bulunanlar pek de haksız sayılmazlar. Çünkü Ramazan, aynı zamanda geleneksel kültürün devam ettirildiği bir zaman dilimi. Bu da ancak kent içinde, insanların bir araya gelebildiği mekanlarla oluyor.

 

Eski Ramazanlar denilince akla hemen Direklerarası ve Sultanahmet Atmeydanı geliyor. Okuduklarımızdan öğrendiğimiz kadarıyla, burada Ramazan eğlenceleri hakikaten bir başka oluyormuş. Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun temel taşlarından tuluatın, Kavuklu Hamdi önderliğinde ilk kez Direklerarası'nda sahneye koyulduğunu söylersek, Direklerarası'nın Ramazan eğlencelerinden öte bir anlamı da olduğunu anlarsınız.

 

Günümüzde özellikle Sultanahmet Meydanı ve Feshane'de yapılan etkinliklerle, eski Ramazanların o debdebeli günlerine dönülmeye çalışılıyor. Ne kadar başarılı olunuyor kestirmek zor. Çünkü artık Ramazan etkinlikleri ilçe bazında, belediyeler tarafından düzenleniyor. Dolayısıyla her etkinlik farklı konseptlere sahip. Örneğin Şişli Belediyesi ile Bağcılar Belediyesi'nin düzenlediği Ramazan etkinlikleri birbirinden oldukça farklı olabiliyor.

 

Bu sene eski geleneğin yaşatılmaya çalışıldığı Sultanahmet Meydanı'nda, yine bir ay boyunca sürecek etkinlikler yapılacak. Ramazan'ın henüz yaz bitmeden başlamış olması, açık hava etkinliklerine ilgiyi artıracak gibi görünüyor. Artık geleneksel hale gelen Feshane etkinlikleri ise, kentin gittikçe büyümesi ve buna bağlı olarak yaşanan ulaşım sorunları nedeniyle bu sene üç ayrı noktada birden düzenlenecek: Eyüp'teki tarihi Feshane, düzenleme çalışmalarının henüz bittiği Topkapı Şehir Parkı ve Anadolu yakasında oturanların da düşünüldüğü Bağlarbaşı Kültür Merkezi.

 

Bu yılın en farklı etkinliği ise Bayrampaşa Belediyesi tarafından düzenleniyor. Mekan olarak, geçtiğimiz aylarda boşaltılan Bayrampaşa Cezaevi kullanılıyor. Bugüne kadar kötü anılarla hatırlanan cezaevinde, bu sefer şenlik alanının kurulması, buradaki etkinlikleri diğerlerinden farklı kılıyor. Bunlar elbette en dikkat çekici olanlar. Bunun dışında kentin çeşitli noktalarında, büyük küçük etkinlik alanları ve iftar çadırları da kurulacak. Bir ay boyunca kentte Ramazan havası hakim olacak.


Feshane Etkinlikleri Kente Yayılıyor
Bayrampaşa Cezaevi Etkinlik Alanı Oldu
Tarihi Meydanda Açıkhava Şenlikleri
Şehir Plancısı Gözüyle Kent ve Ramazan
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :