“Sıradan çizgide olmamak konusunda ısrarcıyız”

02 Şubat 2012

Bugüne kadar yaptığınız işler içmimarlık projeleri yoğunluklu… Çalışmayı tercih ettiğiniz ölçek bu mu?

Cengiz Ultav: İç mekan bizim belirlediğimiz çalışma alanı, doğrudur. Ama ölçek olarak biraz yukarıya çıkmak veya aşağıya inmekten de keyif alıyoruz. Mobilya da tasarlıyoruz. Ofisimizdeki mobilyaların da büyük bir kısmını bizzat yaptık, severek de kullanıyoruz.

Taylan Cinalioğlu: İki ucu tanımlamak gerekirse… Türkiye genelinde ve Arçelik, Beko, Vestel gibi sadece kurumsal firmalara müteahhitlik gibi işler yapıyoruz. Devamlılığı olan cephe, mağaza uygulamaları ile ilgileniyoruz. Diğer tarafta Balıkesir'de bir otel projemiz oldu. Uygulamaları devam ediyor. Beyaz eşya firmaları ile bağlantılarımızdan ötürü İzmir'deki firmalardan özel tasarım talepleri gelebiliyor. Tüm bunlara ek olarak eczaneler, muayenehane gibi projelerimiz de oldu.
CengizU:
Öncelik verdiğimiz ve önemsediğimiz üç projemiz var. Biri, bizim için son derece prestijli bir konut projesi: İstanbul, Çiftehavuzlar'da konut iç mekan yenilemesi. Bir köşkün son iki katını ele aldık. Diğeri Singapur'da, sonuncusu ise Urla'da sıfırdan inşa edeceğimiz bir yapı…

TaylanC: O alışılageldik kırma çatılı, iki katlı, hazır cephe sistemleri giydirilmiş standart yapından öte bir proje bu. Tabi örneklerini bulamayacağınız bir şey değil ama gurur duyduğumuz ve beğendiğimiz bir iş…
CengizU:
Bunu yapabilmek ise tasarımcıdan ziyade müşteri ile ilgili. Biz, çizgi olarak sıradan şeyleri yapmamak konusunda çok ısrar ediyoruz. AtölyeCT'yi kurduğumuz günden bu yana reddettiğimiz ve "Biz sizin işinizi yapamayız" dediğimiz insanlar oldu. Biraz belki şımarıklık gibi olacak ama, şunun farkındayız: Biz çizgimizi yukarıda bir yerlerde tutamaz ve istediğimiz tasarımları yapamazsak, müşteri taleplerine bağlı kalırsak, sektör içinde de iyi bir yerde konumlanamayız.

TaylanC:
Bu yüzden de ticari olarak bazen hata yapıyoruz.
Bahsini ettiğiniz, bilinçli bir söylem aslında… "İstediğinizi anlıyorum ama ben, bu iş için doğru tasarım ortağı değilim" demekten söz ediyoruz.

CengizU: Bunu söylemek elbette hoşumuza gitmiyor. Sonuçta ticari bir karşılığı var.


Üniversiteler, Şehirler, Deneyimler ve Ofisler
Pratiğin Dinamikleri
Yakın Dönemden Çeşitli Ölçekler
İzmir'de Mimarlık Yapmak
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :