Piri Reis Araştırma Gemisi ve Tanınmadık Cihazlar

02 Şubat 2012Özellikle son dönemde çok farklı ölçeklerde çalıştığınızı söylediniz. Yakın bir başta örnek var mı aklınızda?


Cengiz Ultav: Gündemde olan bir konu... Piri Reis araştırma gemisi, Akdeniz'de dolaşıyor şu anda. Arkeologlar, jeologlar, biyologlar gibi farklı mesleklerden ve üç-dört farklı ülkeden grup bir araya geliyor. Çok ufak bir alan içerisinde inanılmaz bir teknoloji var. Ve bir sürü insan, bir dünya bilgisayar, bir o kadar da teknik alet-edevat arasında çalışıyor. Anlamadığımız bir teknoloji; gemi de bizden daha yaşlı. Dolayısıyla eskimiş, her gelen kendi kablolarını çekmiş. İçerisi gerçekten kötü durumdaydı. Bilgisayar odasının ise çok ciddi ihtiyaçları vardı. Bize bu yenileme ihtiyacı ile geldiler.Taylan Cinalioğlu: Bu mekanın yenileme ve imalatını birkaç sene önce yaptık. Ölçek olarak da, çalışma olarak da çok farklıydı. Düşünsenize, ölçü aldık ve gemi 2 aylığına gitti. (gülüyorlar) O arada ürettik; geldiler ve bize "1 haftanız var" dediler!

CengizU: Tecrübenin ilginçliği, yalnızca ölçek veya zamanlamadan da kaynaklanmıyordu. Sonuçta sacdan yapılmış bir gemidesiniz. Malzemeler çok farklı…

TaylanC: Dokunamadığınız bir sürü şey var. Normalde bir evde kabloyu istediğiniz yerden götürüyorsunuz. Duvarı kırıyorsunuz, gidiyor. Orada gidebileceğiniz bir kanal var. Dışarı bir kanal yapıyorsunuz, ikincisi olmuyor. İsmini dahi bilmediğiniz bir sürü cihaz…Proje nasıl size gelmişti?

TaylanC: Bir tanıdık vasıtasıyla… Deniz Bilimleri Enstitüsü Başkan Yardımcısı Harun Hoca ahbabımızdı. "Böyle bir derdimiz var, nasıl yapmak lazım?" diye başlayan konuşma, bir projeye dönüşmüştü.

CengizU: Proje fırsatları ve müşteri portföyü nasıl çıkıyor derseniz… Yapılan kurumsal işler vasıtasıyla ortaya çıkan bir müşteri portföyü oluyor. O işlerin yarattığı bir çevre ve halihazırda var olan sosyal çevreniz etkin oluyor. Ama tüm bunların dışında –örneğin Singapur- sürprizlerle de karşılaşabiliyorsunuz.


Üniversiteler, Şehirler, Deneyimler ve Ofisler
Pratiğin Dinamikleri
Yakın Dönemden Çeşitli Ölçekler
İzmir'de Mimarlık Yapmak
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :