Simay Bülbül: "GalataModa Beş Gün ile Sınırlı Kalmıyor, Sinerjisi 365 Güne Yayılıyor"

30 Haziran 2011GalataModa düzenlendiği ilk günden bu yana pek çok semt ve mekan gezdi. Sizce en verimli, en keyifli atmosferi sağlayan hangisiydi?
İlk GalataModa'dan bu yana etkinliğin içindeyim ve 15'i aşkın buluşma düzenledik. Bence içlerinde en güzeli ve verimlisi ise, kesinlikle Galata'dakiydi. Hep bunu konuşuyoruz aramızda da… Belirtmeye gerek yok; GalataModa, Galata'da doğdu ve oradaki ambiyans, ortam ve sinerji her zaman çok güçlü idi. Gezmek elbette güzel… Sonuçta birçok yere gittik; Alaçatı'ya, Adana'ya… GalataModa'nın gezmesi, başka şehirlere gitmesi gerektiğine de inananlardan biriyim. Ama en keyifli GalataModa, orijinal yeri Galata'da yapılandı.

Mağazalarda bulabileceğimiz tasarım ürünlerini sokağa çıkarma fikri nasıl çıkmıştı?

Biliyorsunuz Türkiye'de "tasarım" kavramı henüz yeni yeni oturuyor. Hemen her gün yeni tasarımcılar ortaya çıkıyor. Ama her birinin asıl handikapı, ürettiği tasarımları satabileceği, görücüye çıkarabileceği bir mekanının olmaması… Bir tasarımcının kendi mağazasını açması, gerçekten çok büyük ve meşakkatli bir iş… Zaten çok az sayıda bağımsız tasarımcının kendine ait bir mağazası var. Ürünlerini halka, tüketiciye ulaştırabilmesi için de satış noktaları lazım. GalataModa'nın asıl çıkış noktalarından biri de buydu… Başladıktan sonra ise öyle bir yerine oturdu ki! Sonuçta GalataModa'da herkesin senede iki defa minik mağazaları açılmış oluyor. GalatModa'dan sonra büyümüş, tanınmış çok sayıda tasarımcı da bulunuyor. Örneğin ben de ilk GalataModa'larda satmaya başlarken, bugün Galata'da kendi mağazam var.Hem tasarımı tanıtmak hem de tasarımcıyı kalkındırmak hedefiniz…

Aynen öyle! GalataModa'lar sayesinde bir çok tasarımcı yeni iş kollarına girdi, yeni müşteriler ile tanıştı. Farklı işbirlikleri kuruldu ve satış rakamları artmaya başladı. Showroom'larımıza gelen kitle de büyüdü! Buraya gelip beğenenler, kart alıp showroom'a uğrayabiliyorlar. Yani GalataModa'nın etkisi, buradaki beş gün ile sınırlı kalmıyor. 365 gün GalataModa sinerjisi hissediliyor.

Standlarınız daha ziyade çalışan profesyoneller tarafından mı ilgi görüyor?

Hayır, herkes GalataModa'ya geliyor. Öğrenci de geliyor, 50-60 yaşında emekli bayanlar da… Giyinmeyi seven de meraklı olan da… Sadece bizimle tanışmak isteyenler de oluyor.Peki GalataModa Türkiye'deki moda algısını değiştirdi mi?

Kesinlikle! Türkiye'den tasarımcıların elinden çıkan giysileri tercih oranı çok arttı. Eskiden bir davete giderken yabancı tasarımcıların buradaki mağazalarından gidip giyiniliyordu. Şimdi bakın bir davete, bir kırmızı halıya, cemiyetin ve ünlülerin belki %75'inin Türk tasarımcılardan giyindiğini görüyorsunuz. Albüm kapaklarında bile birçoğu artık Türk tasarımcılarla çalışıyor. Bunlar da Türk tasarımcıların artık daha yaygın bir tanınırlığa sahip olmasından kaynaklanıyor.

GalataModa Akaretler'de gerçekleştirilmeye devam edecek mi?

Bilmiyorum bir sonraki durağımız neresi… Ama her an her yere konabiliriz.


GalataModa Destekçisi Limango
GalataModa'dan Tasarımcı İzlenimleri
Akaretler'den...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :