'GalataModa' ya da Moda Sokağa İnince...

Amber EROYAN & E. Seda KAYIM / 30 Haziran 2011
GalataModa geçtiğimiz ay bir kez daha Akaretler'de "durakladı". Hemen bir hafta öncesinde Bebek Şenliği'nde sokakla, kentliyle, müşteri ve tasarım meraklıları ile buluşan etkinliğe bu kez kayıtsız kalamadık.

GalataModa 7-11 Haziran tarihleri arasında 13. kez İstanbullular ile buluştu. Moda Tasarımcıları Derneği tarafından ilk kez Galata Kulesi ve çevresinde düzenlenen festival, 2011 yaz sezonu için bu kez -TRT Tepebaşı binası önünden sonraki üçüncü favori mekanında- Akaretler'deydi.

Moda tasarımının İstanbul'daki "pazar yeri" GalataModa, kentin canlılığına paralel şekilde geç saatlere kadar sokaktaydı. Kimisi eski koleksiyonlarını kimisi ise özel ürünlerini sergileyen modacılar, en temel motivasyonlarını "kentlilerle buluşmak" olarak niteliyordu. Kimisi bu buluşmayı "müşteri", kimisi "ilham" kimisi ise "canlılık" kelimeleri ile eşleştiriyordu. Ama hemen hepsi, Galata'yı Akaretler'e yeğliyordu. Yine de "gezmek lazım" deniliyordu.

İlginçtir ki GalataModa'nın Akaretler durağı tam olarak da "web ahalisi" tarafından "favori" ilan ediliyordu. Belli ki Bebek'teki yoğun ilgiden tasarımcılar memnun kalmış, "potansiyel müşteriler" de bitap düşmüştü. Tasarımcılar ise başka şehirlere, başka festivallere gitmek istiyordu.

Hemen bir hafta öncesinde Bebek Şenliği'nde tıklım tıklım sokaklarla, tüm kentliler ve turistlerle, potansiyel müşteriler, tasarım meraklıları ve yoldan geçenlerle buluşan etkinliğe Mimarizm olarak bu kez kayıtsız kalamadık. Biz de "modayı sokağa indirenler"e mikrofon uzattık ve tasarımın belki de bu en popüler disiplinini nasıl Türkiye özelinde kamusallaştıracaklarını anlamaya çalıştık.


GalataModa Destekçisi Limango
GalataModa'dan Tasarımcı İzlenimleri
Akaretler'den...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :