Selçukhan Arslan

09 Nisan 2010


Altuğ Sarıyar ve arkası dönük olanlar: Selçukhan Aslan ve Murat Büyükkol 


Beykent Üniversitesi Mimarlık bölümü mezunu olan Selçukhan Arslan, kendi tabiriyle 1992 yılından beri bilfiil inşaat sektörünün içinde. İnşaat malzemeleri satıcılığından, inşaat teknikerliğinde bir mola verdikten sonra mimarlığa ulaşan serüvenini Arslan şöyle anlatıyor:

"Ailemin inşaat malzemeleri satan bir dükkânı vardı. 1992 yılından itibaren ben de o dükkân ile ilgilenmeye başladım. 2001 yılında Trakya Üniversitesi İnşaat Teknikerliği bölümünü kazandım. Bir yıl boyunca dükkânın işletmesini okul ile birlikte götürdüm, fakat sonra dükkânı devrettik. Mezun olduktan sonra bir sene inşaat teknikeri olarak Sadi Şener İnşaat'ta ve sonra da Gökalp İnşaat'ta çalıştım. İnşaat mühendisi olma idealiyle 2003 yılında Dikey Geçiş Sınavı (DGS)'na girdim. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü kazandım. Fakat Irak savaşı gündemdeydi ve Amerikalılar İskenderun limanını istiyorlardı o dönemde. Ailem çok sıcak bakmadı oraya gitmeme. O sene bir de ÖSS'ye girmiştim ve bursla olarak Beykent Üniversitesi Mimarlık bölümünü kazanmıştım. Devlet üniversitesindeki olanaksızlıkları yaşamış biri olarak özel üniversitede kendimi daha iyi yetiştireceğimi düşündüm ve mimarlığı tercih ettim."

İşlerin pek de düşündüğü gibi gitmediğini dile getiren Arslan, Türkiye'de hem devlet üniversitelerinde hem de özel üniversitelerde eğitimin yeterli olmadığını savunuyor ve eklemeden geçemiyor: "Okul sadece bir anahtar veriyor insanın eline. O anahtarla o kapıyı açtıktan sonrası insanın kendisine kalmış. Ama her şeyi okul öğretecek diye bir şey de yok tabi. Belki de bu biraz beklentilerle ilgili bir durum, fakat benim 4 yılda bu büroda öğrendiğim şeyleri 14 yılda okulda öğrenemezdim."

Arslan, önemli olanın büro açmak değil, iyi işler yaparak piyasada kalıcı olmak olduğunun altını çizerek, Tures Mimarlık'ta daha öğrenecek çok şeyinin olduğunu ifade ediyor ve bir süre daha burada çalışmaya devam etmek istediğini dile getiriyor.

Tures'te projelere göre değişik ekipler oluşturulduğunu söyleyen Arslan bu aralar tasarımı yapılmış SGK yapılarının detaylarını çiziyor, Beykoz tarafındaki bir konutun restorasyonu ile ilgileniyor ve Realistanbul'a yardımcı oluyor.


Mehmet Alper ile...
Tures Mimarlık çalışanları ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :