Selçuk Kişmir

03 Haziran 2014

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü 2012 mezunuyum. Yüksek lisansımı ise Barselona IAAC'ta yaptım. 'Advanced Architecture' adlı, bir senelik disiplinlerarası bir programdı. Biraz parametrik tasarım araçlarıyla haşır neşir oluyor, biraz da sayısal üretim süreçlerine dahil oluyorsunuz. Lisanstan sonra farklı bir şeyler görmek istediğimden IAAC'ın bu programını buldum. Türkiye'ye döner dönmez profesyonel olarak çalışmak istiyordum. Salon Architects'in diğer ofislere göre daha dinamik ve farklı bir duruşu var. Burada yapmak istediğim şeyleri düşünüp derleyince de çalışmak istediğim yerin Salon olduğuna karar verdim. Ekim 2013'ten beri de burada çalışıyorum.

Burası büyük sınırların, kademelerin, alt grupların olduğu bir ofis değil. Daha kolektif bir ortamda hep beraber birşey yapma çabası var. Kurumsallaşma anlamında yeni bir oluşumun parçasıymış  gibi hissetmek çok keyif verici. Başlamadan önce böyle umuyordum, başladıktan sonra da böyle devam etti. Ne çalışanlar arasında ne de patronlarla olan ilişkimizde çok mesafelerin olduğu bir ofis değil. Projenin yapım sürecinde de, birbirimizle kurduğumuz ilişkilerde de bu böyle. Yaş ortalamasına baktığımızda oldukça genç bir ofisiz. Herkes az çok aynı dili konuşuyor. Bu hava da hepimize iyi geliyor.

Ofisin farklı segmentleri ve alt oluşumları var. En güzel yanlarından biri de belki bu. Her projede yer almasak da atmosferinin rahatlığından ve birbirimizle olan ilişkilerimizden ötürü  hepsini takip etme olanağımız oluyor. Kendi iş akışımız müsaade ettikçe, projelere kısa süreli dahil olabiliyoruz. Dolayısıyla ofiste yapılan her projeden haberimiz oluyor. Diğer odalarda hiç haberimiz olmayan projeler dönmüyor. Özellikle Venedik Mimarlık Bienali ofis için büyük bir heyecan.  Bu sürece tanık olmak çok güzel.

Şu an dahil olduğum proje benim için çok önemli çünkü ilk profesyonel deneyimim. Çizimleri, modellemeleri vs. açısından yoğun giden bir süreç. Böyle iddialı bir proje yürütmek, bürokrasisinden tasarım sürecine kadar onun koordinasyonunu sağlamak gerçekten önemli bir deneyim.

 


Antre
Salon
Salomanje
Ev Ahalisi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :