Şehirler siyasi kontrol ve sorumluluğun en makul ölçeği

07 Kasım 2014

Terreform'un çıkış noktası ile ilgili bize neler söyleyebilirsin?

Bu uzun zamandır düşünegeldiğim bir konuydu. Terreform kâr amacı gütmeyen bir proje. Amerika vergi kanunları dahilinde bu tür araştırmaları yapabilmek için ödenek alabileceğimiz bir kurum oluşturmak istedik. Yedi senedir de sponsoru/müşterisi olmayan, teklifsiz alternatif planlar yapıyoruz.

En büyük projemiz New York şehrinin yeniden tasarımı oldu. Temel dayanağımız, New York'un kendi kendine yeten bir şehir haline gelmesiydi. Şimdi herkes ekolojik ayak izinden bahsediyor. Bu, dünya kaynaklarının ne kadarının kişiler ya da topluluklar tarafından tüketildiğini ve bu tüketimler arasındaki oransızlık ya da eşitsizliği düşünmek için iyi bir referans. Ama tek öğrendiğin şey de bu eşitsizlik.

Son dönemde derslerde, öğrencilerimden kendi tüketimlerini ölçmelerini istemeye başladım. Örneğin bir kot pantolon ya da plaja arabayla gitmek için ne üretmek gerektiği... Bunlar, bir şehrin kendi davranışından nasıl sorumlu olması gerektiğini ve New York'un tam olarak nasıl özerk olabileceğine dair fikirleri ortaya çıkarttı. Bu araştırmayı farklı başlıklara ayırıp gönüllülerle çalışmaya başladık. Şu anda üzerinde çalıştığımız başlıklar gıda, su, hava, iklim ve hareket. Gıda temasıyla ilgili bir cildi birkaç ay içinde yayınlamayı umuyoruz. Örneğin, New York'ta yaşayan herkes için şehir sınırları içinde kişi başına 2400 kalori üretmek mümkün ama bu iş gökdelen çiftlikleri gibi ihtiyaçları gerektiriyor. Yer sıkıntısını bu teknoloji ile çözmek tabii ki mümkün ama çok büyük bütçeyle; 23 atom santralinin ürettiği enerji ve konstrüksüyon için gereken enerjiyi karşılayarak... Daha akılcı üretim şekilleri için en etkili noktaları aramaya başladık. Şu anda New York eyalet sınırları içinde yaklaşık 160 km yarıçaplı bir alana bakıyoruz.

Hinterland gibi mi yani?

Onun farklı anlayışları gibi diyebiliriz. Sonuçta çeşitli şemalar öneriyoruz ama asıl yaptığımız şey, genel uygulanabilir teknolojileri içeren bir ansiklopedi düzenlemek. New York hem yer hem de iklim sıkıntısı yaşıyor. Nevada'da çok düşük teknolojiyle kolektif organik tarımla şehrin besin ve sebze ihtiyacının %90'a yakınını karşılayabiliyorlar. Bunun gibi olasılıklar ancak kendi davranışının sorumluluğunu yüklenmeye karar verdiğinde mümkün olabilir. Bu bir yandan da siyasi bir önerme aslında, çünkü ulus devletler git gide daha beceriksiz ve habis olmaya devam ederken, diğer yandan çok uluslu modeller de üretimin çoğuna egemen oluyorlar. Bu açıdan şehirler siyasi kontrolün ve sorumluluğun en makul ölçeği olarak karşımıza çıkıyor. Terreform bir kentsel araştırma enstitüsü ve kentlerde öz kontrol ve öz yeterliliği sağlama olasılıklarını inceliyor.


Mimar, Eğitimci, Aktivist Sorkin ile Mesleki Yol Haritası Üzerine
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :