New York’ta kentsel tarım yükselişte

18 Kasım 2014

Peki işgücü konusunu da ele alıyor musunuz?

Elbette, örneğin o pahalı gökdelen çiftliklerinden birini inşa ediyorsanız eğer, yatırımcının Archers Daniels Midlands ve onun gibi bir tarım endüstrisi devi olması ihtimali çok yüksek. Bizler bunun yerine yerel yönetimlerle birlikte küçük ölçekli üretimle nasıl başarılı olabileceğine dair fikirler üretiyoruz. Amerika Birleşik Devletleri'nde bugünlerde arka bahçe ölçeğinde yapılan kentsel tarım oldukça yaygın. New York'ta birçok çatı üstü çiftlikleri mevcut. Çin Mahallesi'nde yine birçok bodrum katında ışığa ihtiyaç duymayan filizlendirilmiş baklagil yetiştirildiğini görüyorsun. Kentte buna benzer ilginç olasılıklarla ilgileniyoruz. Bu aynı zamanda bir istihdam stratejisi, sanayi sonrası toplumda hafif endüstriyi başlatmak, yani hepsi böyle biraraya geliyor.

Peki Terreform'un UR (Urban Research) projesiyle ne ölçüde kesiştiğini söyleyebilir misin?

UR aslında herkese açık bir kitaplar dizisi. Biz de bunun bazı ciltlerine katkıda bulunuyoruz. Spekülatif kentsel projelerin yayımlanabileceği herhangi bir başka platform yok. Ayrıca New York'ta öğrencilerin yıllardır çalıştığı alanlardaki projelerin bir derlemesini de yayımlamayı düşünüyoruz. Dizide yer alan ilk dört kitap New York'un Sandy kasırgası sonrası suya karşı güçlendirilmesine ilişkin yazıları ve tasarım önerilerini içeriyor. Bir tanesi düpedüz distopik bir fantazi, diğeriyse ulusal güvenlik devletinin kentsel alanlara ve binalara nüfuz etmesi üzerine... Çalıştığımız projelerden biri Tahrir-sonrası Arap kamusal alanı, bir diğeri Marshall Berman (New York'lu Marksist yazar ve Siyasal Bilgiler profesörü) üzerine bir antoloji. Proje bazlı kentsel spekülasyon örneklerini arıyor ve bir şekilde okuyucuyla paylaşıyoruz.

Ofiste sizinle birlikte bu projeler üzerinde çalışan kaç kişi var?

Ofiste tam zamanlı çalışan sekiz kişi var. Ayrıca gönüllülük bazında çalışan kişiler ve öğrencilerin de yardımına ihtiyaç duyuyoruz. Eğer akademik bir gereklilik değilse ofiste ücretsiz çalışmaya izin vermiyoruz ancak
Terreform kâr amacı gütmeyen bir yapı olduğundan gönüllüler çalışabiliyor. Terreform için ben de kendi zamanımı hibe ediyorum.


Mimar, Eğitimci, Aktivist Sorkin ile Mesleki Yol Haritası Üzerine
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :