“Seçeneklerin çoğaldığı ve kazanan projelerin uygulanabildiği eşitlikçi bir yarışma sisteminden yanayız"

04 Nisan 2016

Herhangi bir yarışmaya katıldınız mı? Yarışmaların mesleğe yeni başlayanlar açısından bir yararı olduğunu düşünüyor musunuz?

Burcu: Evet, okula devam ederken çeşitli yarışmalara katıldık. Ama işler yoğunlaştıkça yarışmalara ara vermek durumunda kaldık. Yarışmalarda sizden kuvvetli, ekip kurma şansına sahip olan ofislerin ödül alma şansı her zaman daha fazla oluyor. Bunun da aslında bireysel olarak katılanlar ya da daha küçük ölçekli firmalar açısından adaletsiz bir durum yarattığını düşünüyoruz. Yarışmalara karşı değiliz ama yurtdışındaki sistemin en kısa zamanda burada da uygulanmasını temenni ediyoruz. Seçeneklerin daha geniş olduğu ve kazanan projelerin uygulanabildiği eşitlikçi bir sistem, hem yarışmayı düzenleyenler hem de katılımcılar için daha motive edici olacaktır. 

Proje alım süreciniz nasıl gelişiyor? Daha çok müşteri mi size ulaşıyor? 

Burcu: Yakın çevreden geliyor işler açıkçası. Yaptığımız işleri beğenenler de bize ulaşıyorlar. 

Erkan: Biz çok uzun süre büyük mimarlık firmalarında çalışmadık. Dolayısıyla nord mimarlık tasarım’ı ilk kurduğumuzda bir ofisin nasıl idare edileceğine dair en ufak bir fikrimiz yoktu. Ne yapacağımızı bilmiyorduk ama bir yandan da ne yapmamamız gerektiğini çok iyi biliyorduk. İkimiz de İstanbullu değiliz. Dolayısıyla başlarda müthiş bir çevremiz yoktu. Bu nedenle müşterilerimize bizim için çok önemli olduklarını hissettirmemiz gerektiğini düşündük. Yeni bir müşteri bulmak için harcayacağımız enerjiyi elimizdekileri memnun etmek için harcamaya çalıştık. Projeleri iyi ilişkilerle sonlandırmayı hedefledik. Bu nedenle yaptığımız işler de tanıdıklar vasıtasıyla geliyor. Belediyelerle çalışarak ve ihaleler alarak iş yapmadık hiç. 
 


Ofisin Kurucuları İle...
Tasarım Ekibi ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :