"Reddi Reddeceğiz"

07 Haziran 2013

yapi.com.tr

Taksim Gezi Parkı'nda yeniden yapılması planlanan Topçu Kışlası projesi, geçtiğimiz haftalarda ilgili Koruma Kurulu tarafından reddedilmişti. Kurul kararı, muhalif kent topluluklarınca büyük bir sevinçle karşılanmış ve Taksim için hala umut olduğu belirtilmişti.

Tüm bu gelişmelerin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili açıklamada bulundu. Topçu Kışlası'nı yapmakta ısrarcı olduklarını belirten Erdoğan, "Üst kurul reddetmiş. Biz de reddi reddeceğiz. Rus mimarisi deniliyor, ona bakarsanız İstiklal Caddesi de barok mimari. Kışlanın bir bölümü müze olabilir, ortası yeşil alan. Diğer bölümünde İstiklal Caddesi'nin devamı niteliğinde alışveriş merkezi. Üstü rezidans ve otel. Yap-İşlet-Devret modelini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Proje iptali için 50 bin imza toplanmıştı

Taksim Projesi açıklandığından bu yana muhalif kent grupları çeşitli çalışmalar gerçekleştirdi ve projenin iptali için imza kampanyası düzenledi. Bu kampanya sonucunda 50 bin ıslak imza toplanarak Koruma Kurulu'na teslim edildi. Koruma Kurulu ise hazırlanan projenin Topçu Kışlası'nın "özgün mimarisi"ne dair yeterli bilgi ve belge içermediğini belirtti ve projeyi reddetti. Kararda, Taksim Gezi Parkı'nı dikkate alarak hazırlanacak, meydan ve çevresiyle uyum sağlayan alternatif projelerin değerlendirilebileceği de yazıyor.

Yıkılmadan önce Topçu Kışlası

Taksim Kışlası olarak da bilinen Halil Paşa Topçu Kışlası, 1780 yılında Krikor Balyan tarafından yapıldı. 1940 yılında, zamanın İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar'ın isteği ve Avrupalı şehir plancı Henri Prost'un tavsiyesi üzerinde yıkılan yapı yerine Taksim Gezi Parkı yapılmıştı.

Uzmanlar projeyi eleştirmişti

Topçu Kışlası projesi gündeme geldiği ilk günden itibaren uzmanlar tarafından eleştirilmişti.

Hakan Kıran, Mimar:  "Ceylan Otel, The Marmara, Hilton, Orduevi, Odakule, Tepebaşı'ndaki TRT'nin modern cam binası, Gökkafes, Swissotel'i yıkabiliyorsak, ‘Eski geleneksel dokuyu tamamlayacağız' deriz. Bunu yapamayacaksak, Topçu Kışlası'nı yapıp içine ruh bile koysanız, onu zavallılaştırırsınız. Ağlayan bina yapacaksınız."

Dr. Doğan Hasol, Y. Müh. - Mimar:  "Yapılacak bina Topçu Kışlası olmayacak, onun komik bir replikası olacak. Anlamsız bir iştir bu."

Prof. Dr. Betül Tanbay: "Yıkılması bir karakuşi kararla olmuş bir binanın, yine aynı karakuşilikle, üstelik berbat bir kopyası yapılacak. Bunu iddia ediyorum; çünkü, o devirde yapılmış hiçbir binanın restütisyonu doğru yapılmamıştır."

Prof. Dr. Gülşen Özaydın: "Orada bir tiyatro dekoru gibi ayaklanmış Topçu Kışlası replikası ile zihinleri bulandıran, anlamsız bir kent alanı oluşturulacaktır."

Prof. Dr. Uğur Tanyeli: "Topçu Kışlası'nın yeniden yapılması ciddi biçimde saçma. 1930'larda ortadan kaldırılmış bir kışlanın neden şimdi gündeme geldiğini anlamak zor. Hem de yerinde bir park bulunduğu halde."

Tayfun Kahraman, ŞPO İstanbul Şube Başkanı: "Taksim Kışlası'nın 1940'lı yıllarda boş alan elde etmek üzere yıkılması ne kadar yanlış bir karar ise, yeniden yapılması da bir o kadar hatalı bir karar."

Korhan Gümüş, Mimar: "Bir insanın Başbakan olması, başmimar olmasına yol açmamalı. Siyasi iradeyle mimarlık yapılmaz."


Bugüne nasıl geldik?
Gezi Parkı için Kim Ne Dedi?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :