Özgeçmişi

19 Temmuz 2007
YEM Arşiv

Özgeçmişi

1934'de  Denizli'de doğdu. 

1953 - 1956 tarihlerinde İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimarlık Bölümü ve Mimarlık Bölümü'nde öğrenim gördü.

1959'da Münih Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nü bitirdi. Alman Şehircilik Akademisi kurslarını izledi. Aynı yıl Münih'te birkaç arkadaşıyla birlikte "Dilmaç" dergisini çıkardı. 1962'ye kadar Münih'te serbest mimar olarak çalıştı.

1960'da Türkiye' de ilk kez Fazıl Hüsnü Dağlarca' nın çıkardığı "Türkçe" dergisinde şiirlerini yayınlamaya başladı.

1962'de Almanya'da katıldığı "Münih Öğrenci Kenti Tasarımı" yarışmasında mansiyon, Branca ile birlikte katıldığı İsviçre Zug Banka yapısında 3.lük aldı. Yine bu yıl Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne göreve çağrıldı. Orada İnşaat İşleri Mimarlık Bürosu'nu yönetti. Üniversiteden kendi isteğiyle ayrıldı.

1963'te Vural ile birlikte Bürosu'nu kurdu. T.C. Bonn Büyükelçiliği Yarışmasında Birincilik, T.C.Lizbon Büyükelçiliği Üçüncülük Ödülünü aldı. Ayrıca uluslararası ve ulusal mimarlık yarışmalarında 25'in üzerinde ödül aldı. Cumhuriyet Dönemi örnekleri arasında sayılan yapılar gerçekleştirdi. Uygulamalarıyla ulusal ve uluslararası ödüller aldı.

1964'te İlk şiir kitabı "Kişi" Ankara'da Dost Yayınevi tarafından yayımlandı. Bugüne dek şiir deneme, inceleme, araştırma, çocuk yazını dallarında 55 kitabı basıldı. Şiirleri İngilizce, Almanca, Rusça, Sırpça, Hırvatça, Bulgarca, Romence, Yunanca, Arapça, Arnavutça, Makedonca ve Balkarca dillerine çevrildi. Amerika Birleşik Devletleri' nde bir şiir kitabı yayınlandı. Şiirleri çeşitli dergilerde düzenli olarak yayımlanıyor.

1966-1969 tarihleri arasında Zafer Mühendislik Mimarlık Yüksek Okulu'nda öğretim görevliliğini yürüttü. SSK İzmir Konak Tesisleri Yarışması'nda Üçüncülük Ödülü aldı.

1967'de Antakya Kültür Parkı Mimari Proje Yarışması'nda mansiyon aldı. "Mimarlıkta Eleştiri" adlı ilk kitabını çıkaradı.

1968'de Bakırköy Yaşlılar Sitesi Projesi Yarışması'nda Birincilik Ödülü aldı. Türk Dil Kurumu Deneme Ödülü aldı.

1970'de TRT Yarışması'nda Şiir Ödülü ve Kısa Metrajlı Film Ödülü aldı.

1977'de İstanbul'a yerleşti.

1987'de Makedonya Bienal Ödülü aldı.

1988'de Türk Dil Kurumu Binası ile Ulusal Mimarlık Ödülleri kapsamında Yapı Dalı'nda Başarı Ödülü aldı.

1989'da Makedonya Bienal Ödülü aldı.

1992'de Kadın Eserleri Kitaplığı ile Ulusal Mimarlık Ödülleri kapsamında Yapı Dalı'nda Koruma-Yaşatma Ödülü aldı. KET-SAV Ödülleri kapsamında Onur Ödülü aldı. DEN-BİR Ödülleri kapsamında Sanata Hizmet Ödülü aldı.

1996'da Abdi İpekçi Barış Ödülü aldı.

1999'da Mimar Sinan Üniversitesi'nde lisansüstü öğrencilerine "Kültürün Planlamaya Etkisi" konusunda ders vermeye başladı. Halen derslerine devam ediyor. Ayrıca Çağrılı olarak gittiği Makedonya, Amerika (MIT), Almanya'da kısa süreli konuk hocalık yaptı, konferanslar verdi.

2000'de Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu Genel Başkanı oldu. Pek çok uluslararası yazın toplantısına katıldı.

2001 'de Akdeniz Üniversitesi Olbia Sosyal Özeği ile Ağa Han Mimarlık Ödülü'nü aldı. Marmara Üniversitesi'nde de Sanat Felsefesi ve Sanat Sosyolojisi dersleri vermeye başladı. Bu dersleri 2003 yılına kadar sürdürdü.

2005'de Ovidius Şiir Ödülü aldı. 

2007'de Evrensel Basım Yayın'dan çıkan "Dün Bugün" adlı şiir kitabıyla 2007 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü'nü aldı. Yine aynı yıl Makedonya Kıril'i Metody Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin çağrısıyla 16. Yaz Okulu7nu yönetti


Röportajlar
Makaleler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :