Ozan Ertuğ: "En başta cici eskizler yapıp, onları yüceltip, onlardan bir proje üretmiyoruz."

05 Şubat 2008

YTÜ'den 2006 Ocak ayında mezun oldum. Öğrenim hayatımın başlarından beri çalışma hayatının içindeyim. Aile şirketi sayılabilecek birkaç firmada çalıştım. İBB ile fuarlar için çalışmalar yaptım, sonrasında altı aylık bir serbest çalışma dönemine girdim. Son bir buçuk yıldır da buradayım. Sürüncemede olan birkaç projemiz var: Cennet Koyu ve Triangle House. Şu an çalıştıklarım ise Ortaköy Next Tower projesi ve Göltürkbükü Kuum Hotel karşılama binasının son çalışmaları.

 

GAD'ın en iyi yanlarından biri, çalışma ortamının yalnızca Gökhan'ın kararlarıyla oluşmaması. Hep birlikte bazı kararlar alıyoruz; hatta bize bırakıyor bile diyebilirim. Kendi çalışma odası bile yok sayılabilir, çalıştığı yer maketler, çizimler ve malzemelerle şekilleniyor. Gökhan'ın varlığı bazen bir hayaletinkinden farksızdır; fakat gereken durumlarda da bir o kadar etkilidir.

 

Mimarlık ortamlarında hepimizin şikayetçi olduğu, okullarda süregelen kendi içinde sıkışmış kalmış bir anlayış vardır. Burada ise, mantıklı bir sınırsızlığa geldik. Onunla karşılaştığınız zaman zaten, ‘her halde başka bir yerde çalışamam' diye düşünüyorsunuz. Burada ürünün tasarımının oturması, sürecin tamamlanmasına yakın gerçekleşiyor. En başta cici eskizler yapıp, onları yüceltip, onlardan bir proje üretmiyoruz. Ama kural veya engelleyici sayılmayacak bazı prensiplerimiz var. Onlardan feragat etmiyoruz. Örneğin, şu ana kadar dayatılan, modern anlayışın getirdiği boğucu, sıkıcı bir o kadar da beyaz ve boş ortamlardan uzaklaşıp, mekanın ne anlatmak istediğine, doğanın yeniden yorumlanmasına yoğunlaşıyoruz. Her zaman yeni açılımlar getirmeye ve bunlarla paralel hareket etmeye çalışıyoruz. Basmakalıp olmamak en büyük derdimiz.

 


Gökhan Avcıoğlu, Mimarlık ve Diğer Lüzumlu Şeyler Üzerine
GAD'ın Mimarları
Ürünler ve Ödüller
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :