“Müşterimize, kendimizi tatmin etmek uğruna çok farklı bir kıyafet düşünemeyiz”

05 Şubat 2010

Peki bu süreçte mimarlar ile, yapıyı ya da mekanın kendisini ortaya koyan mimarlar ile çalışmak nasıl bir deneyim? Karşılıklı paslaşma nasıl işliyor?Mimarlar bizim müşteri grubumuzun bir kısmı ve aslında genellikle belli bir tasarım öngörüsü ile geliyorlar. Biz o öngörü içinde onlara yalnızca yardımcı olmaya çalışıyoruz. Malzemeleri nasıl doğru kullanabileceklerini ve onlara sunduğu teknik imkanları konuşuyoruz. Burada enformasyon ve bilgi alışverişine dayalı bir servis vermek zorundayız. Bu alışveriş sırasında bazen tasarımın da şekil değiştirdiği oluyor. Çünkü –dediğim gibi- bir işin bitmiş görüntüsü, ne de olsa sadece o işin görüntü sınırları ile karşı tarafa veri iletebiliyor. Halbuki aynı malzemeler ile çok başka ve daha doğru şeyler yapılabilir. O noktada bizim dürüst yönlendirmemiz gerekiyor. Ve bu iletişim durumu, buradan çıkan işleri daima daha nitelikli ve daha renkli hale getiriyor. Bu katkı da bizim için bir zenginlik…İşin içerisinde mimar olmadığı zaman müşteriniz size boş bir mekan planı ile mi geliyor?

Bu, briefin sadece küçük bir parçası… O bize sadece bir mekan planı ile geliyorsa biz ondan işin niteliğine göre hedef kitlesini anlatmasını ve rakipleri konusunda bilgi vermesini istiyoruz. O müşterinin daha önceki duruşunu anlamaya çalışıyoruz çünkü biz, sadece kendimizi tatmin etmek uğruna ona çok farklı bir kıyafet düşünemeyiz. Onu taşıyabileceği bir kıyafet düşünmeliyiz. Bu anlamda, eğer o işin bütçesi hak ediyorsa, muhatabımızı bu denli yakından tanımak gerekiyor. Ona müşteri demek de istemiyorum. Muhatabımız bu işten ne bekliyor? Satış mı? Yoksa burası sadece bir prestij mekanı mı? Orada sadece bir PR mı yapılıyor? Verilecek mesaj ne anlamak gerekiyor. Peki tüm bunlar için nasıl bir bütçe ayırıyor? Ve ne kadar süre için bunu yapmak istiyor? Nerede yapıyor? Yapacağı yerdeki teknik destek ne olabilir? İşte bunlar gibi bir sürü sorunun cevabını aldıktan sonra beklentileri karşılamaya çalışıyoruz. Hatta bazen, beklentinin doğruluğunu-yanlışlığını tekrar sorguluyoruz.Bu işin içerisinde bir noktadan sonra tefrişe dahi girdiğinizi veya bu konuda yönlendirdiğinizi belirttiniz. Örneğin aydınlatma elemanları konusunda da müşterinizi yönlendiriyor musunuz?

Kesinlikle… Aydınlatma, akustik, kullanılacak diğer üretim teknikleri görünmez kahramanlar ama çok da önemli faktörler. Bu konuda da yönlendirmelerimiz ve tercihlerimiz oluyor.

Dolayısıyla bu işi yapan bir firmaya mı yönlendiriyorsunuz? Yoksa sadece karşı tarafı üzerine ikna etmeye çalıştığınız bir takım tasarımsal kriterler mi oluyor?

Aslında aydınlatma bir profesyonel alan; akustik de aynı şekilde… Genellikle aydınlatma tasarımı yapacak bir muhatap bulmak zor; aydınlatma tasarımından çok aydınlatma armatürleri bir seçki olarak sunuluyor. Ve maalesef geçici işlerde böyle bir hizmeti almak, müşteriler için biraz fazla lüks oluyor. Biz aydınlatma konusunda daha ziyade kendi bilgilerimiz doğrultusunda bir yönlendirmede bulunuyoruz. Aydınlatmayı sağlayacak ürünler konusundaki tercihleri de müşteriye bildiriyoruz. Bu noktada o satın almayı yapmak ise onun takdirine kalıyor.


Yurtiçinden Yurtdışına, Kuzguncuk'tan Beylerbeyi'ne Uzanan Bir Kariyer Öyküsü
Terminal'in ABC'si: Mekansal İletişim, Çözüm Ortaklığı ve Sistem Tasarımı
Diğer 'Modüler' ve Tasarımsal Hikayeler
Terminal'in Tasarımcı Ekibi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :