“Tasarımcı olarak egonuzun tatmini, zamanla sizi kolektif çalışma konusundaki olgunluğa taşıyor”

05 Şubat 2010Burkhardt Leitner Constructiv'i kişisel kariyeriniz anlamında oldukça önemsiyorsunuz. Peki beraber çalışma teklifi ile giden siz mi oldunuz?
Hayır, böyle bir teklifi yapacak ne uluslararası bir ticari deneyimim ne de niyetim vardı. Sadece bir avan proje için onlardan teklif almamın ardından kendileri gelip bana burada işbirliği teklif ettiler. Ben tasarımcı kimliğim ile sadece ihtiyaç gördüğüm araçları kullanma peşinde idim. Ancak o bir araya geliş beni yüreklendirdi. Aradan geçen on beş yıl içinde de sadece Burkhardt Leitner'in ürünlerini kullanmak üzerine değil, söz konusu ürünlerin geliştirilmesi ve Türkiye'de de üretilmesi anlamında bir iş zemini oluşturduk. Yani ihracat da yapan bir firma olduk. Bu ürünlerin bazılarını burada üretip, belli coğrafyalarda satılabilmesi için köprü görevi üstlendik. Öte yandan aynı ürünleri kendi pazarımızda kullanarak rekabetçi bir tarafımız da oldu. Bu da ekonomik olma avantajı getirdi. Tabii ki bu ürünleri de –aşağı yukarı 14 senelik bir aralıktan bahsediyorsak- kalitelerinden ve biçimsel duruşlarından ötürü tüketmemeye çok gayret gösterdik.

Tüketmemekten kastınız tam olarak nedir acaba?

Ürünü, yalnızca hedeflediğiniz toplam kalite ve stile bir katkı sağlamak üzere kullanırsanız, yani onun görsel unsurlarını ön planda tutarsanız bu, çok çabuk bildik bir stil haline gelebilir. Siz ona bir şey ekleyerek geliştirdiğiniz zaman ise o evrilir. Yeni ihtiyaçlar ortaya çıkar; yeni projeler içinde yeni işlevler yüklemiş olursunuz.Burkhardt Leitner ile neredeyse "milat" olarak adlandırdığınız bu karşılaşmadan bugüne kazanımlarınız nelerdir?

Aslında onlarla ticari ve insani ilişkilerimizde farklı tecrübeler kazandık. Bir ürün ya da sistem tasarımı geliştirmemizde ve bununla ilgili bir disiplin edinmemize katkıları oldu diyebilirim.

Sözünü ettiğiniz "insani ilişki ve katkı"yı biraz açabilir miyiz? Bir üreticiden bu anlamda nasıl çıkarımlar elde edebilirsiniz?

Zaman içinde tasarımcı olarak egonuzun tatmini ve güçlü olduğunuz yerin netleşmesi, sizi kolektif çalışma konusunda olgunluğa taşıyor. Ürünlerini kullandığınız tasarımcıların geliştirdikleri ürünlere saygı duymayı öğreniyorsunuz. Zamanla onları dinlemeyi, daha da önemlisi müşterinizi dinlemeyi öğreniyorsunuz. Bu, bahsettiğim kolektivitenin diğer boyutları… Bu da, bizim şu anda Terminal olarak yaptığımız işi de biraz tarifliyor.


Yurtiçinden Yurtdışına, Kuzguncuk'tan Beylerbeyi'ne Uzanan Bir Kariyer Öyküsü
Terminal'in ABC'si: Mekansal İletişim, Çözüm Ortaklığı ve Sistem Tasarımı
Diğer 'Modüler' ve Tasarımsal Hikayeler
Terminal'in Tasarımcı Ekibi
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :