Kentsel bir sistem kurmak üzerine: Eco-Urban Network

01 Mart 2013

Tüm bu projelerin aslında ne kadar kolay uygulanabilir ve yaratıcı şekilde sürdürülebilir olabileceğini gösteren bir proje; Eco-box!

Yine 'Atelier d'architecture autogérée - aaa' adlı platformun önderliğinde, 2001 yılında, Paris'in kuzeyindeki La Chapelle bölgesinde gerçekleştirilen 'Eco-box' uygulamasında asıl amaç, kentteki biyoçeşitliliği korumak ve geliştirmek.

Peki nedir bu Eco-box?

Kısaca; kentlilere, yaşam tarzlarını ve alışkanlıklarını ekolojik perspektifle değerlendirme cesaretini veren ve bu süreçte, atıl kent mekanlarını etkin bir şekilde kullanarak, esnek, uygulanabilir ve geri dönüştürülebilir strüktürlerle taşınabilir bir bahçe kurulumu gerçekleştirme projesi şeklinde özetleyebiliriz.

Kentsel eleştiri ve yaratıcılık bağlamında fikirlerini eyleme geçiren girişimciler, projelerini uygulamak için seçtikleri kent mekanını, ilgili tarafları da harekete geçirecek aktivitelerle destekleyerek yönetiyorlar bu bahçe sürecini...

Kullanılan malzemelerin esnekliği, kurulum ve idare etme kolaylığı, insanları projeye çeken araçlar olarak öne çıkıyor.Berlin
Londra
Paris
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :