Havalimanından kent parkına dönüşen Tempelhof'da bir girişim: Allmende-Kontor

01 Mart 2013

Allmende-Kontor bahçe girişiminin bulunduğu Tempelhof Kent Parkı, Berlin'in artık işlemeyen eski havalimanı alanından dönüştürülmüş ve kente önemli bir rekreasyonel alan olarak kazandırılmış bir alan. Eski havalimanı binası hala korunmakta, içerisinde pek çok kültür, sanat ve tasarım etkinlikleri organize edilmekte, hava sahası ise farklı spor ve rekreatif aktivitelere olanak sağlamakta. Dönüşüm hikayesi ve yeni geliştirme projeleri incelenmeye değer.

Berlin'in ruhunu yansıtan bu projelerden biri olarak Tempelhof Parkı'nın içerisinde konumlanan Allmende-Kontor topluluğu aslında Prensesler Bahçesi'nden hem ilham hem de destek almış bir girişim. Tek farkı bireysel olarak kiralanabilir mikro bahçelerden (altta) oluşması.

Bir kent parkı içinde yer alarak gündelik kamusal aktivitelerle entegre olabilmesinin yanı sıra Allmende-Kontor ile Berlin'de kentsel tarım ve toplum bahçeciliği ile ilgilenen bireylerin bilgilerini aktardıkları ve yeni gelişmeleri öğrenebildikleri bir bahçe ve altyapı oluşturulmaya çalışılıyor.

Bahçecilik odaklı bu oluşumun amacı kentin içindeki kullanılmayan boş alanların, kamusal ve politik otoriteleri de dahil ederek, bir hareket ağı dahilinde tüm kademelerle birlikte çalışmasını sağlamak. Allmende-Kontor girişimi yaptığı çalışmalarla kendisini "kamusal alanların kazanımı için çalışma alanı" olarak ifade ediyor ve ekolojik anlamda geliştikçe, toplumsal bahçe fikri ile yeni ve mevcut bahçe anlayışına ise aktivist bir düşünce yerleştiriyor.Tüm bunların yanında Berlin'deki ilk 'tohum bankası'na (seed bank) sahip olan kaynaklar ile bahçeciliğin farklı alanlarda ve kullanımlarda yayılması sağlanıyor. Özellikle Tempelhofer alanının yakın çevresinde giderek yoğunlaşan yerleşim alanları dahil öncelikli olmak üzere, tüm kent burada oluşan bahçecilik süreci ile ilgileniyor.

Dolayısıyla yine bir bahçe girişimi, insanların kamusal alanın alternatif ve üretken kullanım biçimlerini farketmelerini sağlıyor.


Berlin
Londra
Paris
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :