Karaköy Kiliseleri

02 Kasım 2015

Yüzyıllar boyunca liman yerleşimi olma özelliğinden ötürü Karaköy, pek çok inançtan insanı bir araya getirmiş. Doğal olarak, her inancın ihtiyaç duyduğu ibadet alanları Karaköy’ün dar sokaklarında kendine yer bulmuş. Kemeraltı Caddesi ile deniz tarafında kalan Mumhane Caddesi arasındaki sokaklarda altı tane kilise bulunuyor.

Bu kiliseler arasında Aya Panteleymon ve Aya Andrea Rus Ortodoks Kiliseleri, çatıda oluşlarıyla dikkat çekiyor. 19. Yüzyılda, Rus hacıların konaklamaları için inşa edilen binaların çatılarında yükselen yeşil kubbeleri, bölgenin kozmopolit görüntüsüne renk katıyor.

İstanbul’daki en eski Ermeni Kilisesi olan Surp Kirkor Lusaroviç Kilisesi, ilk olarak 1431 yılında inşa edilmiş. 1958 yılında yol genişletme çalışmaları sırasında tamamen yıkılan kilise, yeniden yapılarak 1966 yılında tekrar ibadete açılmış.

Türk Ortodokslarına ait Panagia, Aya Nikola ve Aya Ioannes Kiliseleri de yine bu dar alanda toplanmış. Panagia Kilisesi, aynı zamanda Türkçe konuşan Anadolu kökenli Ortodoksların merkezi olarak kabul ediliyor.  
 


Gezi Rotasındaki Duraklar
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Nezahat orhan 2 yıl önce Anadolu'muz tam bir mozaik. Her milletten, her dinden insanları bağrına basmış, büyük millet
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :