“İspanya’nın geleceği yok, ama Türkiye’nin var”

03 Mart 2011İspanya'da eğitim almak isteyen Türkiyeli öğrenciler için buradaki mimarlık eğitiminden de biraz söz edebilir miyiz?
Türkiye'deki mimarlık eğitiminin durumunu bilmediğim için kıyas yapamam. Fakat

ETSAM, buradaki en iyi mimarlık okuludur. Ben bu okulu tavsiye ederim, fakat dersi alınacak olan proje hocalarını çok iyi araştırmak gerekir. Sonuçta çok sayıda proje hocası var ve hepsi eşit düzeye sahip değiller. Dediğim gibi Türkiye'yi bilmiyorum, belki orada da çok iyi hocalar vardır.

Türkiyeli mimarlık öğrencilerine burada lisansüstü ya da doktora eğitimi almayı veya Erasmus ile değişim öğrencisi olarak buraya gelmeyi öneriyor musunuz?
İspanya'ya, ya da gidebildikleri her hangi başka bir yere... Ülkelerinden çıksınlar, dünyayı dolaşsınlar. Ama zaten daha önce buraya öğrenci olarak gelenler varsa, başka yerlere gitsinler. Aynı şekilde daha önce Türkiye'ye gitmiş İspanyalı öğrenciler için de geçerli... Başka yerleri de görsünler.

Peki, genç Türkiyeli mimarlara İspanya'da çalışmayı öneriyor musunuz?
Hayır, çünkü burada iş yok. Burası tıpkı bir müze gibi… Fakat ben Türkiye'de çalışmak isterdim. Bence Türkiye, İspanya'dan kat kat daha fazla geleceği olan bir ülke. İspanya'nın geleceği yok, ama Türkiye'nin var.

Türkiyeli mimarla ile proje bazlı ortaklıklara sıcak bakıyor musunuz?
Özellikle proje bazlı ortaklıklar çok daha iyi, herhangi bir ödün verme durumu olmuyor.


Okul, Yurtdışı Deneyimleri ve Erken Dönem İnşaat İşleri...
Nedir Bu "Düşünce Üretimi" Meselesi?
İspanya Mimarlığı Üzerine Bir Okuma ve Türkiye Hakkında Bir Dizi Önerme
Ve Ofisin Mimarları...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :